Kto nigdy nie żył

reż.

Andrzej Seweryn

2006, 1 godz. 44 min

Młody charyzmatyczny ksiądz Jan na co dzień pomaga trudnej młodzieży. Metody jakie stosuje w swojej pracy duszpasterskiej i fakt, że jest bardzo zżyty ze środowiskiem narkomanów, nie odpowiadają jego przełożonym. Jan otrzymuje polecenie wyjazdu na studia do Rzymu. Jest pewien, że to próba oddzielenia go od wiernych, potrzebujących pomocy, młodych ludzi. Chce walczyć o swoje miejsce. Życie jednak dramatycznie zmienia wszystkie plany.
W szpitalu Jan dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV. Młody ksiądz musi samotnie przejść hiobową próbę. Porzuca przyjaciół, opuszcza parafię i zaszywa się starym klasztorze. Pretensje do Boga, zwątpienie w sens wiary i własną słabość próbuje zagłuszyć fizyczną pracą. Życie w izolacji nie przynosi mu jednak ukojenia, a cierpienie, które przynosi choroba i brak tolerancji, którego doświadcza, sprawiają, że opuszcza zakon. Rusza w drogę, która ma zakończyć jego życie, ale nieoczekiwanie przynosi ona nadzieję. Spotkanie podróżującej trójki młodych ludzi ukaże mu nowy obraz życia i doprowadzi do dawnego przyjaciela, Pawła – znanego muzyka, brata jednego z narkomanów, którym kiedyś pomagał. Ta niezwykła podróż zmusi Jana do ponownej konfrontacji nie tylko z własną chorobą, ale i z ludźmi, których uczył, a później opuścił bez słowa.
Na podstawie materiałów dystrybutora

scenariusz: Maciej Strzembosz
zdjęcia: Piotr Wojtowicz
muzyka: Jan A.P. Kaczmarek
scenografia: Janusz Sosnowski
kostiumy: Dorota Roqueplo
montaż: Anne Goursaud, Wojciech Mrówczyński
dźwięk: Piotr Knop, Krzysztof Wodziński
obsada: Michał Żebrowski(ksiądz Jan), Joanna Sydor(Marta), Robert Janowski(Paweł), Teresa Marczewska(matka Jana), Stefan Burczyk(spowiednik), Andrzej Żarnecki(biskup), Cezary Iber(Krzysztof), Natalia Rybicka(Kasia), Mateusz Banasiuk(Mateusz), Wojciech Mecwaldowski(Artur), Joanna Liszowska(Elka), Bogusław Parchimowicz(Jarek), Piotr Szczepanik(przeor), Aleksander Bednarz(ojciec Leon), Robert Więckiewicz(śmieciarz), Józef Fryźlewicz(proboszcz), Andrzej Seweryn(ordynator), Marek Kałużyński(furtian), Modest Ruciński(nowicjusz), Joanna Jabłczyńska(Marysia), Marcel Nowek(łacinnik), Maja Barełkowska(Leszczyńska), Andrzej Hudziak(ojciec Marysi), Monika Niemczyk(matka Marysi), Michał Gadomski(policjant), Marcin Kwaśny(mnich), Tytus Hołdys(narkoman)
kierownik produkcji: Józef Jarosz
produkcja: Satchwell Warszawa
koprodukcja: Telewizja Polska S.A. – Agencja Filmowa, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmowe "Kadr"
producent: Mirosław Słowiński
dystrybucja: Monolith Plus
sprzedaż światowa: Satchwell Warszawa, Telewizja Polska S.A.- Biuro Współpracy Międzynarodowej i Handlu
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Legenda
Konkurs Główny
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP