Łuk Erosa

Łuk Erosa

reż.

Jerzy Domaradzki

1987, 1 godz. 56 min

1914 r. Wybucha I wojna światowa. Wraz z innymi odchodzi na front Zdzich Miechowski, zostawiając w Krakowie młodą żonę i dziecko. Maryśka w patriotycznym porywie zgłasza się do pani Karowskiej, by pomagać szyć szarpie, jej synek zostaje oddany pod opiekę dorastającego Adama Karowskiego. Przychodzi wiadomość o zaginięciu Zdzicha. Swą pomoc oferuje Ciąglewicz, dawny współpracownik męża, ale Maryśka postanawia wyjechać do matki.
Po kilku miesiącach na prowincji Maryśka wraca do Krakowa zrujnowana. Nastka, jej dawna służąca, zamieniła dawne mieszkanie Miechowskich w dom schadzek. Adam Karowski przekazuje propozycję rodziców, by wraz z synem zamieszkała pod ich dachem. Zjawia się Ciąglewicz z prośbą o opiekę nad chorą żoną, wkrótce siłą uwodzi Maryśkę, lecz po śmierci chorej porzuca ją. Wiedząc o sympatii, jaką darzy ją Adam, Karowscy proszą o pomoc w zatrzymaniu w domu syna, marzącego o ucieczce na front. Nie bez cichej aprobaty rodziców Maryśka uwodzi chłopca. Kiedy jednak odkrywa, że zaszła w ciążę, Karowska pokazuje jej drzwi.
Maryśka znajduje schronienie w domu Nastki, prowadzącej luksusowy pensjonat i kasyno. Wystepuje tam w kabarecie. Podczas przedstawienia odnajduje ją powracający z niewoli Zdzich. Ale Maryśka nie potrzebuje już mężowskiej opieki.

scenariusz: Jacek Kondracki, Jerzy Domaradzki(wg powieści Juliusza Kadena-Bandrowskiego)
zdjęcia: Jacek Bławut
muzyka: Michał Lorenc
scenografia: Andrzej Przedworski
kostiumy: Elżbieta Radke
montaż: Mirosława Garlicka
dźwięk: Piotr Knop
obsada: Grażyna Trela(Maryśka), Jerzy Stuhr(Ciąglewicz), Henryk Bista(Ramke), Olaf Lubaszenko(Adam), Janusz Michałowski(Kałucki), Piotr Machalica(Zdzich), Anna Majcher(Nastka), Ewa Isajewicz-Telega(Janina), Elżbieta Karkoszka(Karowska), Kazimierz Kaczor(Smolarski), Zbigniew Józefowicz(ojciec Adama), Edward Żentara(Zatorski), Leon Niemczyk(pułkownik), Ewa Ciepiela(matka Maryśki)
kierownik produkcji: Konstanty Lewkowicz, Paweł Rakowski
produkcja: Studio Filmowe "Perspektywa", PRF "Zespoły Filmowe" – Zespół "Perspektywa"

Legenda
Konkurs Główny
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP