Mogiła nieznanego żołnierza

Mogiła nieznanego żołnierza

reż.

Ryszard Ordyński

1927, 1 godz. 17 min
Jest rok 1916. Kapitan Łazowski, żegnany przez żonę i córkę, która darzy go ogromną, pełną egzaltacji miłością, wyrusza na front. Po morderczej walce z przeważającymi siłami rosyjskimi, dostaje się do niewoli. Z syberyjskiej osady udaje mu się uciec dzięki pomocy zakochanej w nim Kseni. W dramatycznych okolicznościach zawiera znajomość z księżną Turchanową, właścicielką rozległych dóbr ziemskich. Rosję ogarnia szaleństwo rewolucji. Ukrywając się pod fałszywym, rosyjskim nazwiskiem Łazowski podejmuje pracę w fabryce amunicji. Wkrótce jednak, zdemaskowany przez sowieckiego komisarza Simonowa, ucieka ku granicom Polski. Po wielu dramatycznych przeżyciach, gdy przekracza linię frontu polsko-sowieckiego, ginie trafiony zbłąkaną kulą.

Kopia filmu została zdigitalizowana i poddana cyfrowej rekonstrukcji obrazu przez Filmotekę Narodową i CMC Sp.z o.o. przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Prezentowana wersja powstała w oparciu o trzy nośniki zachowane w archiwum Filmoteki Narodowej – taśmę nitro, dupnegatyw polski oraz francuski.

Muzykę do filmu skomponował Rafał Rozmus. Nagrania dokonano w siedzibie Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu z udziałem jej muzyków oraz Orkiestry Kameralnej Rafała Rozmusa pod dyrekcją kompozytora.

.

Scenariusz: Ryszard Ordyński, Seweryn Romin
Zdjęcia: Antoni Wawrzyniak
Scenografia: Wacław Moszkowski, Józef Galewski
Obsada: Jerzy Leszczyński, Maria Malicka, Nina Olida, Konstancja Bednarzewska, Maria Gorczyńska, Leokadia Pancewiczowi, Władysław Walter, Jerzy Marr
Produkcja: Star-Film

Legenda
Konkurs Główny
Konkurs Młodego Kina
Przegląd Polskiego Kina Niezależnego
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP