Motyw cienia

"Matthew przyjeżdża do nadmorskiego miasteczka, by zobaczyć przedstawienie swojej sztuki, choć nawet jego brat Marc, grający rolę Napoleona nie wie, że Metthew jest jej autorem.
Również w życiu Marc odgrywa "Napoleona", stając się przywódcą grupy miejscowej młodzieży.
Matthew chce wprowadzić zmiany w sztuce, ale jego ojciec, który jest producentem przedstawienie mówi, że jest już za późno. W trakcie spektaklu Matthew ujawnia, że to on jest autorem. Grupa miejscowych – Rico, Roman i Stanley – odwraca się od Marca, który gdzie indziej będzie musiał szukać potwierdzenia siebie. Pustka otacza go zewsząd. Jak zawsze ucieka do Rity, miejscowej dziwki. Matthew, znieważony przez nieznajomych, odnajduje Marca, który ponownie próbuje przybrać maskę przywódcy, ale w trakcie brutalnej nocy ujawnia się jego prawdziwa natura. Gdy odwiedzają go Aktorzy jak echo jego utraconej osobowości, pod ich wpływem Marc wyrzeka się odkrytej o sobie prawdy. Natomiast Matthew staje się, jak w słowach własnej sztuki, "Bestią o spojrzeniu pustym i bezlitosnym jak słońce." Pochłania go maniakalna osobowość, którą stworzył. Odrzuca swą dziewczynę Agnes, lecz nie znajduje zapomnienia z Ritą. Kiedy zmaga się z własnym cieniem – miejscowi mszczą się na nim."

scenariusz: John Yorick, Joseph Kay
zdjęcia: Krzysztof Ptak
muzyka: Krzesimir Dębski, wykorzystano "Requiem" Giuseppe Verdiego
scenografia: Krzysztof Stefankiewicz
kostiumy: Jolanta Włodarczyk
montaż: Joseph Kay
dźwięk: Piotr Knop
obsada: John Yorick(Matthew), Joseph Kay(Mark), Agnieszka Wagner(Rita), Barbara Kosmal(Agnes), Michael Sarne(Ojciec), Violetta Klimczewska(Lena), Stanisław Gołębiewski(Stanley), Roman Daszkiewicz(Roman), Ryszard Rosik(Rico), Zdzisław Szymborski(barman)
kierownik produkcji: Kazimierz Rozwałka
produkcja: Milion Frames Ltd.
producent: Jerzy Skolimowski

Legenda
Sekcje pozakonkursowe