Ostatni dzwonek

reż.

Magdalena Łazarkiewicz

1989, 1 godz. 49 min

W małym miasteczku pod Gdańskiem nauczyciele tutejszego liceum najwięcej kłopotów mają z klasą maturalną, specjalizującą się w robieniu im głupich kawałów. Sytuacja zmienia się radykalnie, kiedy w IV a pojawia się Nowy, uczeń wyrzucony z jednej z gdańskich szkół za roznoszenie ulotek. Konsoliduje on klasę, wymawiając kolegom infantylizm i niczemu nie służące wygłupy.
Ich pomysłowość koncentruje się teraz wokół idei szkolnego teatru, w którym będą mogli w pełni wyrazić swoją postawę wobec rzeczywistości. Skutecznie walczą z podejrzliwie odnoszącą się do ich pracy nad spektaklem dyrekcją. Pomaga im w tym młoda wychowawczyni, Meluzyna, w której zakochuje się z wzajemnością Nowy. Najgroźniejszy przeciwnik, wicedyrektor Jakubowski, nie przebiera w środkach: oblewa na maturze Nowego, wyrzuca ze szkoły Meluzynę, ma też spory udział w samobójstwie jednego z uczniów, Świra.
Spektakl "czwartej a" zdobywa główną nagrodę na ogólnopolskim przeglądzie teatrów amatorskich, ale na międzynarodowy festiwal wyjeżdża zamiast nich ktoś inny.
Na prowokacyjnym spotkaniu w lesie grupka przyjaciół z IV a zostaje napadnięta i pobita przez "nieznanych sprawców".

scenariusz: Włodzimierz Bolecki
zdjęcia: Bogdan Stachurski
muzyka: Zbigniew Preisner
scenografia: Teresa Barska
kostiumy: Małgorzata Stefaniak
montaż: Barbara Kosidowska
dźwięk: Jerzy Gałek
obsada: Zbigniew Suszyński(Nowy), Agnieszka Kowalska(Meluzyna), Aleksander Bednarz(Jakubowski), Henryk Bista(dyrektor szkoły), Jacek Wójcicki(Świr)
kierownik produkcji: Barbara Pec-Ślesicka
produkcja: Studio Filmowe im. Karola Irzykowskiego

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP