Pestka

reż.

Krystyna Janda

1995, 1 godz. 26 min

Agata dobiega czterdziestki, lecz mimo wielu romansów nie założyła rodziny. Żyje tak, jakby wszystko mogło się jeszcze zdarzyć. Pracuje w Polskim Radiu, wydała kilka tomików wierszy i ciągle gotowa jest wyjść naprzeciw wielkiej miłości. Borys, którego poznała na ślubie swojej młodej przyjaciółki Sabiny jest architektem, ma żonę i dwóch synów. Nigdy nie zdradzał żony, stara się być dobrym mężem i ojcem. W taki sposób ułożyło mu się życie, lecz to także sprawa wyboru: Borys jest człowiekiem religijnym. Miłość tych dwojga dojrzałych ludzi, gwałtowna, gorąca, dramatycznie komplikuje im życie.
Agata nie próbuje rozbijać małżeństwa Borysa, największą wartością jest dla niej sama miłość. Podświadomie zdaje sobie też chyba sprawę, że rola żony jest nie dla niej. Decyzja Borysa, który decyduje się porzucić rodzinę, stawia ją przed kolejnym dylematem.
Równoległym wątkiem filmu są losy młodego małżeństwa, Sabiny i Józefa. Mimo, iż o pokolenie młodsi, swój związek traktują (zwłaszcza Józef) rzeczowo i pragmatycznie. Znak czasu? Nie tylko, raczej brak talentu dowielkiej miłości. W "Pestce", jak przystało na melodramat, ten talent ma tylko jedna osoba – Agata. Ona też zapłaci cenę najwyższą.

scenariusz: Maciej Maciejewski(na motywach powieści Anki Kowalskiej "Pestka")
zdjęcia: Edward Kłosiński
muzyka: Wojciech Borkowski
scenografia: Janusz Sosnowski
dekoracja wnętrz: Wiesława Chojkowska
kostiumy: Irena Biegańska
montaż: Elżbieta Kurkowska
dźwięk: Krzysztof Jastrząb
obsada: Krystyna Janda(Agata), Daniel Olbrychski(Borys), Agnieszka Krókówna(Sabina), Jan Frycz(Józef), Anna Dymna(Teresa), Jan Englert(Sewer), Zbigniew Zamachowski(Dramaturg)
produkcja: Skorpion Art.
producent: Paweł Rakowski

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP