Pierścionek z orłem w koronie

Rok 1944. Pażdziernik. Ostatnie dni Powstania Warszawskiego. Pohorąży Marcin z resztką swojego plutonu wycofuje się z ruin bronionego domu. Zostaje ranny. W czasie jego kapitulacji jego dziewczyna, Wiśka, trafia do jednego z przejściowych obozów dla ludności cywilnej. Zostaja rozdzieleni.
W niemieckim szpitalu pod Warszawą opiekuje sie Marcinem Janina, sanitariuszka jego oddziału. Przełożony Marcina, Major Stejnert, nawiązuje z nim kontaknt i proponuje walkę z nowym, sowieckim okupantem.
Marcin wraca do zdrowia w domu pani Choińskiej, dokąd przewiozła go Janina. Obojgu udaje sie odszukać leczących sie w szpitalach żołnierzy z powstańczego plutonu. Marcin czuje się za nich odpowiedzialny. Wierząc w kompromis i możliwość porozumienia z nowym reżimem postanawia nawiązać kontakt z ludową władzą…

scenariusz: Andrzej Wajda, Maciej Karpiński, Andrzej Kotkowski
zdjęcia: Dariusz Kuc
muzyka: Zbigniew Górny
scenografia: Allan Starski
dekoracja wnętrz: Anna Kowarska
kostiumy: Małgorzata Stefaniak, Wiesława Starska
montaż: Ewa Smal
dźwięk: Małgorzata Lewandowska, Andrzej Bohdanowicz
obsada: Rafał Królikowski(Marcin), Agnieszka Wagner(Wiśka), Ada Biedrzyńska(Janina), Maria Chwalibóg(Łączniczka), Jadwiga Jankowska-Cieślak(pani Choińska), Cezary Pazura(Kosior), Mirosław Baka(Tatar), Piotr Bajor(Stejnert)
kierownik produkcji: Barbara Pec-Ślesicka
produkcja: Studio Filmowe "Perspektywa", Heritage Films, CINE ELEKTRA, ERATO FILMS, Regina Ziegler Filmproduktion

Legenda
Sekcje pozakonkursowe