Powroty

W przedwojennym, opuszczonym pośród dziejowej zawieruchy pałacyku mieści się mały i biedny szpital dla psychicznie chorych. Jedna z pacjentek, pani Eleonora, czuje się spadkobierczynią tej siedziby starego rodu. W snach i marzeniach widzi pałacowe wnętrza z okresu ich świetności i rozgrywające się w nich sceny ze swojego dzieciństwa.
Opowiadanych przez nią historii z upodobaniem słucha prowadzący szpital dr Majoran. Czuje słabość do swojej niezwykłej pacjentki. Podziwia jej zdolności plastyczne i literackie. Tym samym wzbudza zazdrość Elizy, siostry przełożonej i zarządzającej szpitalną administracją w jednej osobie. Pogardza ona "panią dziedziczką", szyderczo odnosząc się do jej urojeń. Chce niepodzielnie panować nad szpitalem, doktorem i pacjentami. Powoli zawłaszcza sobie stare, pozostałe po byłych właścicielach meble. Nie gardzi też nadsyłanymi Eleonorze zagranicznymi paczkami. Jest oburzona, kiedy doktor uznaje, że pani Eleonora może opuścić szpital.
"Dziedziczka" odjeżdża samochodem, obiecując, że na pewno tu jeszcze wróci.

scenariusz: Krzysztof Lipiński, Andrzej Mol
zdjęcia: Andrzej Jeziorek
muzyka: Józef Rychlik
scenografia: Jerzy Śnieżawski
kostiumy: Jolanda Grzenda
montaż: Irena Choryńska
dźwięk: Aleksander Gołębiowski
obsada: Kazimierz Ostrowicz, Ewa Ziętek(Eliza), Jolanta Fraszyńska, Iga Cembrzyńska(Eleonora), Jerzy Bińczycki(dr Majoran), Mieczysław Janowski
kierownik produkcji: Maciej Ujma
produkcja: PWSFTViT

Legenda
Sekcje pozakonkursowe