Pręgi

Wojtuś wychowywany jest przez samotnego ojca. „Wychowanie” polega głównie na stosowaniu kar cielesnych, które ojciec uznaje za jedynie słuszną i skuteczną metodę wychowawczą. Również w szkole i w kościele chłopiec spotyka się ze zinstytucjonalizowaną przemocą. Bity i poniżany buduje wokół siebie mur, unikając głębszych relacji z ludźmi. Wreszcie ucieka z domu.
Trzydziestoletni Wojciech, ambitny i samodzielny, na pozór odnalazł swoje miejsce w życiu. Utrzymuje się z publikacji prasowych, uprawia taternictwo jaskiniowe. Jego życie jest precyzyjnie zorganizowane, lecz samotne. W górach poznaje Tanię, która wyraźnie dąży, by ich znajomość przerodziła się w miłość. Wojciech czuje się jednak emocjonalnie pusty, nie planuje swojej przyszłości, nie chce wiązać się z kobietą. Panicznie ucieka od odpowiedzialności. Czuje, że koszmarne doświadczenia z dzieciństwa, niewidzialne „pręgi na duszy” nie dadzą się nigdy usunąć. Boi się, że mógłby dla swojego dziecka być takim samym potworem, jakim ojciec był dla niego. Przełomowym wydarzeniem w jego życiu staje się śmierć ojca…

scenariusz: Wojciech Kuczok
zdjęcia: Marcin Koszałka
muzyka: Adrian Konarski
scenografia: Ewa Skoczkowska, Joanna Doroszkiewicz
dekoracja wnętrz: Joanna Doroszkiewicz
kostiumy: Dorota Roqueplo
montaż: Wojciech Mrówczyński
dźwięk: Michał Żarnecki
obsada: Michał Żebrowski(Wojciech), Agnieszka Grochowska(Tania), Jan Frycz(ojciec), Wacław Adamczyk(Wojtuś), Dorota Kamińska(matka Tani), Joanna Pierzak(nauczycielka), Krystyna Rutkowska-Ulewicz(sąsiadka), Leszek Piskorz(proboszcz)
kierownik produkcji: Teresa Paszkiewicz, Leszek Pieszko
produkcja: Studio Filmowe "Tor"
koprodukcja: Vision Film Production, Non Stop Film Service
producent: Iwona Ziułkowska-Okapiec, Krzysztof Zanussi, Włodzimierz Otulak
dystrybucja: Vision Film Distribution
sprzedaż światowa: Vision Film Distribution

Legenda
Konkurs Główny
Sekcje pozakonkursowe