Prowokator

reż.

Krzysztof Lang

1995, 1 godz. 38 min

Polak, Artur Herling, zostaje złapany przez Ochranę po zamachu, jakiego dokonał w domu prokuratora. Bomba rzucona przez Herlinga zabija nie tylko prokuratora, ale i jego dwie córeczki i guwernantkę. Codziennie wieczorem do rannego Herlinga leżącego w więziennym szpitalu przychodzi szef warszawskiej Ochrany – Pirinow.
Pirinow, wykorzystując wyrzuty sumienia Herlinga, zmusza go do współpracy z Ochraną. Policjant organizuje brawurową ucieczkę z więzienia. Młody towarzysz ucieczki Herlinga pomaga mu skontaktowac się z grupą rewolucjonistów z Zakopanego. Szef grupy, Andrzej, aresztowany kiedyś przez Pirinowa, dał mu się złamać w śledztwie.
Pasją Andrzeja jest wspinaczka wysokogórska, ale lękiem przejmuje go wejście na Kazalnicę. Próbując przezwyciężyć strach, namawia innych do udziału w wyprawie, narażając ich życie.
Herling przyjechał do Zakopanego z misją zorganizowania prowokacji, która ma doprowadzić do aresztowania całej grupy. Pod wpływem doświadczeń w górach w Herlingu dokonuje się przemiana duchowa. Próbuje przekonać Andrzeja, że planowany zamach na Pirinowa może pociągnąć za sobą śmierć miewinnych ludzi. Andrzej nie zmienia swego postanowienia. Za próbę przekonania Andrzeja, Herling zapłaci życiem.

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP