Przeklęta Ameryka

Przeklęta Ameryka

reż.

Krzysztof Tchórzewski

1992, 1 godz. 35 min

W maju 1989 roku powraca do Polski, po ośmiu latach, Zbyszek Butryn, działacz "Solidarności", a obecnie ekspert Gdańskiego Komitetu Wyborczego. Zbyszek oddany jest jednej idei – "Solidarność musi wygrać wybory 4 czerwca". Kontak Zbyszka z żoną, (z jej inicjatywy) został zerwany 13 grudnia 1989 r., kiedy to mężczyzna zdecydował się zostać w USA. W 1982 r. Teresa zmieniła nie tylko pracę, miejsce zamieszkania ale nawet nazwisko swoje i dzieci. Teraz w 1989 r. Butryn nie wie, że kilka miesięcy wcześniej żona zginęła w wypadku samochodowym. Osierocone dzieci: 15-letni Piotr i 8-letnia Karolina są w dwóch różnych domach dziecka.
Przypadkiem, z kartki pocztowej wysłanej przez Zbyszka do matki, Piotr dowiaduje się, że ojciec żyje i jest w Polsce. Dzieli się tą rewelacją z siostrą i aby odszukać ojca ucieka z domu dziecka. W międzyczasie Karolina ucieka również, aby odnaleźć Piotra. Wspólnie poszukują ojca. Kiedy dochodzi wreszcie do ich spotkania – dzieci i ojciec zostają rozdzieleni przez policję.

scenariusz: Krzysztof Tchórzewski, Michał Arabudzki
zdjęcia: Janusz Gauer
muzyka: Lech Brański
scenografia: Jerzy Sajko
kostiumy: Hanna Ćwikło
montaż: Krystyna Górnicka
dźwięk: Lech Brański
obsada: Edward Żentara(Zbyszek Butryn), Katarzyna Butowtt(Jane), Sylwia Wysocka(Teresa), Anna Mucha, Ewa Wiśniewska, Janusz Onufrowicz, Jerzy Zelnik
kierownik produkcji: Jerzy Frykowski
produkcja: Studio Filmowe Krzysztof Tchórzewski

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP