Przypadek Pekosińskiego

reż.

Grzegorz Królikiewicz

1993, 1 godz. 30 min

Film przedstawia prawdziwą postać o niepowtarzalnej biografii. Pekosińksi żyje w Polsce, mieszka w Zamościu, ma prawdopodobnie 53 lata. Nie marodziny, nie wie kim jest. W tym życiu wszystko zostało skonstruowane sztucznie: i symboliczna data urodzin, dzień wybuchu drugiej wojny światowej, i nazwisko – od skrótu nazwy instytucji opiekuńczej PKOS, i miejsce urodzenia – kacet w Zwierzyńcu, skąd zza drutów przerzuciła go matka…
Fałszywi i sztuczni okazali się opiekunowie i przyjaciele. Prawdziwe – tylko sieroctwo i garb. O młodego Bronka walczyły ze sobą dwie potęgi: totalitarne państwo i Kościół Katolicki. Dorosły Pekosiński, alkoholik i degenerat, sparaliżowany po wylewie krwi do mózgu, ma jednak gwiazdę przewodnią swego życia: mistrzowską grę w szachy. Upokarzany, przepędzany, zdradzany i oszukiwany, zachowuje godność, dobroć i ufność. Przez całe zycie szuka matki. Film "Przypadek Pekosińskiego" przekracza dotychczasowe, konwencjonalne granice współczesnego kina fabularnego: sztuka łączy się tu w najprostszy sposób z życiem. Została przekroczona bariera udawania.

scenariusz: Grzegorz Królikiewicz
zdjęcia: Ryszard Lenczewski
muzyka: wykorzystano utwory Antonio Vivaldiego
scenografia: Bogdan S lle
dekoracja wnętrz: Albina Barańska
kostiumy: Barbara Śródka-Makówka
montaż: Halina Nawrocka, Teresa Miziołek
dźwięk: Andrzej Żabicki, Mirosław Dobek
obsada: Bronisław Pekosiński(Pekosiński), Maria Klejdysz(pani Bukowska), Anna Seniuk(koleżanka Danusia), Jolanta Rychlewska(koleżanka Stasia), Franciszek Trzeciak(sekretarz Kos), Franciszek Pieczka(ksiądz Michalski), Aleksander Fogiel(Profesor)
kierownik produkcji: Waldemar Król
produkcja: Studio Filmowe "N"(z udziałem Studia Małych Form Filmowych "Semafor", Telewizji Polskiej, WFF w Łodzi)

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP