Psy

Psy

reż.

Władysław Pasikowski

1992, 1 godz. 50 min

Dwaj przyjaciele, byli oficerowie policji politycznej, Olo i Franz, oczekują na zbliżający się termin komisji weryfikacyjnej. Ich energię i czas służbowy pochłania tymczasem niszczenie akt służbowych. Dzięki gorliwości nowego oficera w szeregach starych SB-ków, zostaje ujawniona sprawa niszczenia akt. Pozycja Ola w policji politycznej staje się zagrożona.
Franz zamyka jedno z prowadzonych przeciwko klerowi śledztw. Podczas akcji poznaje w domu dziecka nastoletnią Angelę, wykorzystywaną przez wychowanków. Zabiera ją i wprowadza do swojego domu, opuszczonego przez żonę. Na komisji weryfikacyjnej, Franz zostaje przeniesiony do policji kryminalnej, a Olo zwolniony z policji bez prawa wykonywania zawodu.
W pierwszej sprawie kryminalnej, z powodu złego rozpoznania, Franz i jego koledzy biorą holenderskiego łącznika od amfetaminy za drobnego złodzieja samochodów. Podczas obserwacji prowadzonej w podrwarszawskim hotelu, giną bestialsko zamordowani koledzy Franza. Inni przeżywają szok. Bezpieczne czasy śledzenia licealistów i tajnych drukarni, skończyły się. Nowy oskarża Franza o nieudolność ale i jemu nie udaje się uniknąć nagany. Wraz z Franzem zostają przeniesieni do obyczajówki. Franz szukając pocieszenia po śmierci kolegów, nawiązuje romans z mieszkającą u niego Angelą. Tymczasem Olo otrzymuje propozycję wstąpienia do gangu, zajmującego się rozprowadzaniem amfetaminy. Z początku Olo dostaje łatwe zadania. Szybko się bogaci i zajmuje wysoką pozycję w podziemnym świecie.
Franz i Olo nadal się przyjaźnią. Postanawiają, wykorzystując kontakt Ola, rozpracować gang i dzięki temu błyskotliwemu sukcesowi – powrócić do pracy w policji kryminalnej.

scenariusz: Władysław Pasikowski
zdjęcia: Paweł Edelman
muzyka: Michał Lorenc
scenografia: Andrzej Przedworski
montaż: Zbigniew Niciński, Wanda Zeman
dźwięk: Aleksander Gołębiowski
obsada: Bogusław Linda(Franz), Marek Kondrat(Olo), Janusz Gajos(Gross), Zbigniew Zapasiewicz(Wencel), Cezary Pazura(Nowy), Jerzy Bończak(Chemik), Aleksander Bednarz(Major Bień), Ryszard Pietruski(Adwokat), Edward Linde-Lubaszenko(Kapitan), Maciej Kozłowski(Młody), Olaf Lubaszenko(Barański), Ryszard Fischbach(Dziadek)
kierownik produkcji: Andrzej Sołtysik
produkcja: Studio Filmowe "Zebra"(przy udziale IFDF HELIOS, Filmu Polskiego, International Movie Production)

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP