Pułkownik Bunkier

Albańczyk Muro Meto podczas studiów wojskowych zakochuje się w polskiej studentce Annie. Decydują się na wspólne życie w jego ojczyźnie. Jest rok 1960 – Albania zrywa stosunki z "blokiem wschodnim", a młoda mężatka z rodziną w kraju.
Właściwa akcja filmu rozgrywa się latach 1974-94. Bohater otrzymuje misję "bunkieryzacji" – odpowiada za budowę bunkrów, schronów i fortyfikacyjnych umocnień wojskowych. Temu zawdzięcza swój przydomek, "Pułkownik Bunkier", a także wielką sławę. Staje się bohaterem narodowym. Rozpada się natomiast powoli jego małżeństwo.
W chwili gdy "Bunkier" jest u szczytu zawodowych osiągnięć, zostaje aresztowany, a jego żona trafia do obozu dla zesłańców. Oboje przeżywają wiele ciężkich lat. Po upadku komunizmu anna wraca do Polski. Pułkownik, chociaż już wolny, czuje się całkowicie wyobcowany w społeczeństwie, które "bunkieryzację" kraju uważa za tragedię. Te ponure budowle zmieniają się teraz w sklepy, miejsca rozrywki, a nawet świątynie. Rozczarowany bohater odkrywa bezsens swej długoletniej "misji", swojego życia. Czuje się wewnętrznie pusty, jest żywym trupem…

scenariusz: Kujtim Cashku
zdjęcia: Jerzy Rudziński
muzyka: Andrzej Krauze
scenografia: Shaqir Veseli
dekoracja wnętrz: Sabajdin Krasniqi
montaż: Kahenia Attia Riveill
dźwięk: Ilir Gjata
obsada: Agim Qirjaqi, Anna Nehrebecka, Cun Lajci, Guljem Radoja, Kadri Roshi
produkcja: Alba Film Studio – Albania, 3 B Productions, Studio Filmowe "Dom", ORA Film – Albania
producent: Albana Valeshja, Jean Brehat, Filip Bajon, Kujtim Cashku

Legenda
Sekcje pozakonkursowe