Sauna

Sauna

reż.

Filip Bajon

1992, 1 godz. 30 min

Film "Sauna" jest współczesną komedią. Dzieje się w fińskiej saunie, w Helsinkach, w hotelu Miniesterstwa Edukacji. Akcja obejmuje całe dziesięciolecie 1980-90, kiedy to przez Europę przetraczają sie wydarzenia, których konsekwencją było zniknięcie bloku socjalistycznego na wschód od Łaby. Bohaterami filmu są naukowcy, inżynierowie, artyści, którzy pojawiaja się co roku w Helsinkach jako wykładowcy i stypendyści i którzy, w przeznaczonym na to czasie, spotykają się w saunie w dniach dla mężczyzn, celem relaksu.
Specyficzny był to relaks. Jako przedstawiciele krajów Europy Wschodniej, mają wspólne doświadczenie i język kompletnie niezrozumiały dla przysłuchujących się rozmowom Amerykanina i Fina. Dla tych jest jasne, że Ci ze ci ze Wschodu potrafią rozmawiać tylko o polityce, co doprowadza Amerykanina do krawędzi zapaści nerwowej i ataku histerii w nagrzanej saunie. Rozmowy, determinowane polityką, są symptomem dewiacji psychicznej. Nasi bohaterowie są bez przerwy skłóceni i prowokujący. Jest to filmu przeciwko takiemu uzależnieniu się od polityki.

scenariusz: Filip Bajon
zdjęcia: Wit Dąbal
muzyka: Michał Lorenc
scenografia: Anna Wunderlich
kostiumy: Anna Wunderlich
montaż: Wanda Zeman
dźwięk: Marek Wronko
obsada: Bogusław Linda(Janek), Gabriela Kownacka(Masza), Marian Opania(Jurij), Henryk Bista(Sabo), Piotr Machalica(Milos), Władysław Kowalski(Ernst), Zbigniew Zamachowski(Jussi), Marek Kondrat(steward)
kierownik produkcji: Janusz Wąchała
produkcja: Telewizja Polska

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP