Smuga cienia

Smuga cienia

reż.

Andrzej Wajda

1976, 1 godz. 50 min

"Celem tego utworu było przedstawienie pewnych faktów, które z pewnością były związane ze zmianami, zachodzącymi w człowieku – kiedy młodość, beztroska i żarliwa pasja przekształca się w bardziej świadomą i dojmującą fazę dojrzalszego życia". Tak formuował ideę swej książki sam Józef Conrad-Korzeniowski. W prostej na pozór historii pierwszego samodzielnego rejsu młodego oficera marynarki, mimo rozlicznych trudności zwycięsko doprowadzającego "swój" statek "Otago" do portu przeznaczenia, zawarł pisarz głęboką prawdę o człowieku, dał wnikliwą analizę psychologiczną skomplikowanego procesu dojrzewania. Analizę tak pełną i subtelną, że zapewniła "Smudze cienia" poczesne miejsce w literaturze światowej.
Dokonana z całkowitą wiernością oryginałowi ekranizacja jest niejako kolejnym hołdem złożonym Conradowi. Jak wyznał Wajda: "Doznawałem uczucia osobliwej satysfakcji, będącej wynikiem własnej uległości wobec niewzruszonej siły conradowskiej wizji. Ostatecznie więc zrealizowałem film dokładnie (…), niemal słowo po słowie, kropka po kropce, przecinek po przecinku…"

scenariusz: Bolesław Sulik, Andrzej Wajda
zdjęcia: Witold Sobociński
muzyka: Wojciech Kilar
scenografia: Teresa Barska, Allan Starski
obsada: Marek Kondrat(Joseph Conrad), Graham Lines(Burns), Tom Wilkinson(Ransome), Bernard Archard(kapitam Elis), John Bennet(gospodarz klubu), Martin Wyldeck(kapitan Giles)
kierownik produkcji: Barbara Pec-Ślesicka
produkcja: PRF "Zespoły Filmowe" – Zespół "X", Thames Television

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP