Stan strachu

Znany aktor teatralny, Janek Małecki, syn starego działacza partyjnego i brat majora SB, z łagodnym sceptyzmem odnosi się do zaangażowania swoich kolegów z teratru w życie posierpniowej Polski. Z nadejściem stanu wojennego jedni schodzą do podziemia, jak aktorzy Witek i Iwonka, inni trafiają do więzienia, jak malarz dekoracji teatralnych, kulawy Tomek, a Janek wbrew własnej woli zostaje sam z nadzwyczaj cennym depozytem – walizką przekazaną mu przez Tomka tuż przed jego aresztowaniem.
Wkrótce i Janka zabiera milicja. Jednak ani męczące przesłuchania, ani dobre rady brata-majora nie przynoszą spodziewanych efektów: walizka pozostaje w ukryciu.
Jankowi udaje się uciec z pomocą podejrzanego typka, poznanego na korytarzu więziennym, Bysia. On też załatwia mu metę u Ewy, której mąż jest internowany. Janek zakochuje się w Ewie nie wiedząc, że tak jak Bysio, współpracuje ona z milicją.
Chłopak przez cały czas pozostaje pod obserwacją, wreszcie, podczas spotkania z ukrywającym się Witkiem i zwolnionym z internowania Tomkiem, milicja aresztuje wszystkich trzech.
Po wyjściu z więzienia na mocy amnestii Janek spotyka w teatrze Tomka, który przyznaje się, że to on zdradził milicji, kto ukrywa walizkę. Wstrząśnięty tym Janek wydobywa walizkę z ukrycia w teatrze i wysyła ją w bezpieczny, kontaktowy adres.

scenariusz: Cezary Harasimowicz, Janusz Kijowski
zdjęcia: Przemysław Skwirczyński
muzyka: Grzegorz Ciechowski(Obywatel G.C.)
scenografia: Krzysztof Baumiller, Andrzej Borecki, Adam Magajewski
kostiumy: Małgorzata Zduleczny, Anna Ostapińska
montaż: Agnieszka Bojanowska
dźwięk: Jerzy Szabłowski
obsada: Wojciech Malajkat(Janek), Anna Majcher(Ewa), Marcin Troński(Witek), Cezary Harasimowicz(Tomek), Jan Machulski(ojciec Janka), Henryk Talar(Henryk)
kierownik produkcji: Arkadiusz Piechal
produkcja: ZPPF – Zespół "Oko"

Legenda
Konkurs Główny
Sekcje pozakonkursowe