Szron

Szron

reż.

Sharunas Bartas

2017, 1 godz. 55 min

Dwójka młodych Litwinów, Rokas i Inga, zostaje wolontariuszami, którzy z konwojem pomocy humanitarnej jadą z Litwy na Ukrainę. Po drodze ich plany ulegają zmianie. Przez Polskę i zachodnią Ukrainę wkraczają w śnieżne tereny Donbasu. Wiedzeni ciekawością zbliżają się do linii frontu, by tam na własnej skórze poczuć niebezpieczeństwo wojny. Ten minimalistyczny film drogi opiera się na dramaturgicznym ascetyzmie, naturalistycznych, monochromatycznych obrazach i powolnej narracji. Oszczędna warstwa emocjonalna kryje mocną, uniwersalną wymowę. O zupełnie niewidowiskowym cierpieniu i okrucieństwie wojny, ponurych ludziach w nią uwikłanych, wyniszczonych i smutnych pejzażach.

scenariusz Sharunas Bartas, Anna Cohen-Yanay
zdjęcia Eitvydas Doskus, Patrycja Lewandowska
muzyka Paweł Mykietyn
montaż Dounia Sichov
obsada Mantas Janciauskas, Andrzej Chyra, Lyja Maknaviciute, Vanessa Paradis
produkcja Studio Kinema, KinoElektron, Tato Film
producenci Maria Blicharska, Rémi Burah, Jurga Dikciuviane, Volodymyr Filippov, Janja Kralj, Michel Merkt, Olena Yershova 

współfinansowanie Polski Instut Sztuki Filmowej
dystrybucja Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Wybrane nagrody

2017 – MFF Listapad w Mińsku – nagroda za najlepszą reżyserię 

Šarūnas Bartas reżyser, scenarzysta, producent, aktor i kompozytor. Urodził się w 1964 roku w Siailial na Litwie. Studiował reżyserię w Szkole Filmowej w Moskwie (VGIK). W 1989 roku założył w Wilnie pierwsze niezależne studio filmowe na Litwie – „Kinema”. W 1991 roku wyreżyserował swój pierwszy film fabularny Trzy dni, za który otrzymał nagrodę Jury Ekumenicznego i wyróżnienie FIPRESCI na MFF w Berlinie. Kolejne filmy zbierały międzynarodowe nagrody i wyróżnienia: Korytarz (1995) otrzymał m.in. nagrodę FIPRESCI na Viennale i wyróżnienia na MFF w Salonikach i Turynie, Wolność (2000) – nagrodę na MFF w Wenecji za sposób pokazania związku człowieka z naturą, Euroazjata (2010) – Litewską Nagrodę Filmową dla najlepszego reżysera 2010 roku, Pokój nam w naszych snach (2015) – Litewską Nagrodę Filmową dla najlepszego reżysera 2016 roku. Od wielu lat współpracuje ze słynnym producentem Paulo Branco. Był bohaterem retrospektywy 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Legenda
Konkurs Główny
Konkurs Inne Spojrzenie
Konkurs Filmów Krótkometrażowych
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP