Sztuka Znikania

Sztuka Znikania

reż.

Bartek Konopka, Piotr Rosołowski

2013, 0 godz. 52 min

Rok 1980. W Polsce panuje kryzys gospodarczy i polityczny, dominującym kolorem jest szarość, a mieszkający tu ludzie są pełni zahamowań i pruderii, narzuconych przez ustrój polityczny i religijne wychowanie.
W tym czasie na zaproszenie Jerzego Grotowskiego, jednego z najważniejszych reformatorów polskiego teatru, przyjeżdża do Polski grupa Haitańczyków. Wśród nich jest młody kapłan wudu Amon, w którego żyłach płynie polska krew. Jego przodkowie to polscy legioniści z czasów Napoleona, którzy na początku XIX wieku osiedli na wyspach Nowego Świata. W Amonie budzi się fascynacja krajem przodków, postanawia zostać tu dłużej, by pomóc swojej nowej ojczyźnie i otworzyć serca i umysły Polaków. Gdy 13 grudnia1981 roku wybucha stan wojenny, Amon odprawia rytuały mające wypędzić z duszy generała Jaruzelskiego złe moce. Kapłan stwierdza, że sztywna postawa generała i jego przekrwione oczy są znakiem, że mieszka w nim baron Samedi, wyjątkowo zły demon. 

„Sztuka znikania”, nominowanych do Oskara Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego, w zabawnej formie pokazuje zderzenie dwóch kultur. Gdy przybysz z Nowego Świata spogląda na Polskę A.D. 1980, widzi dużo więcej niż przeciętny Polak. Czy rzeczywiście Polacy byli jednym z najbardziej przygnębionych narodów na świecie? Skoro tak, to dlaczego ich serca były takie gorące w miłości i zdobywaniu wolności? Amon swym magicznym spojrzeniem obnaża duszę Polaków, robiąc to w sposób zabawny i pełen zaskakujących stwierdzeń.

scenariusz Piotr Rosołowski, Bartek Konopka
zdjęcia Piotr Rosołowski
montaż Andrzej Dąbrowski

CULTUREPL-poziom01-01.jpg
Legenda
Konkurs Główny
Konkurs Młodego Kina
Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych
Konkurs Inne Spojrzenie
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP