Twarz

Twarz

reż.

Małgorzata Szumowska

2017, 1 godz. 31 min

Młody mężczyzna, Jacek, żyje na wsi na południu Polski. Mieszka z siostrą i rodziną. Jest fanem zespołu Metallica. Nosi długie włosy i wąsy oraz skórzane spodnie i dżinsową kamizelkę z logo zespołu na plecach. We wsi mają go za dziwaka, w rzeczywistości jednak jest człowiekiem wesołym, kochającym ludzi, zwierzęta i wszystko co dookoła. Niedawno znalazł dziewczynę. Z Dagmarą planują wspólną przyszłość, zaręczyli się. Życie Jacka zmienia nieszczęśliwy wypadek.

Podczas prac na budowie największego na świecie pomnika Chrystusa Króla Polski, bohater – po upadku z dużej wysokości – traci swoją twarz. Fabuła filmu zainspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Polsce – budową największego na świecie pomnika Chrystusa Króla Polski w Świebodzinie i pierwszą w historii Centrum Onkologii w Gliwicach transplantacją twarzy w celu ratowania życia pacjenta.

scenariusz Małgorzata Szumowska, Michał Englert
zdjęcia Michał Englert PSC
muzyka Adam Walicki
scenografia Marek Zawierucha
kostiumy Katarzyna Lewińska, Julia Jarża-Brataniec
charakteryzacja Waldemar Pokromski
dźwięk Marcin Jachyra, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński
montaż Jacek Drosio
reżyser castingu Izabella Szpilka
obsada Mateusz Kościukiewicz, Agnieszka Podsiadlik, Małgorzata Gorol
produkcja Nowhere Sp. z o.o.
producent Jacek Drosio
koprodukcja Narodowy Instytut Audiowizualny, TVN, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kino Świat, DI Factory, Platige Films, Piramida Film Bożena Bors, Dreamsond, Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy
producent wykonawczy Inga Kruk
kierownik produkcji Dagmara Bagnecka
współfinansowanie Polski Instytut Sztuki Filmowej
dystrybucja Kino Świat


Małgorzata Szumowska 
reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa. Urodzona w 1973 roku Krakowie. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Jej krótkometrażowe Wniebowstąpienie było prezentowane na Cinéfondation w Cannes. Debiut fabularny Szczęśliwy Człowiek i kolejny film Ono zostały nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Odkrycie roku. W 2008 roku zdobyła Srebrnego Lamparta na MFF w Locarno za 33 sceny z życia. Jej Sponsoring z udziałem Juliette Binoche otwierał sekcję Panorama na MFF w Berlinie 2012, gdzie rok później za film W imię… Szumowska otrzymała nagrodę Teddy dla najlepszego filmu fabularnego. Za kolejny film – Body/Ciało – zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera na MFF w Berlinie 2015 oraz Europejską Nagrodę Filmową w 2016 roku. Film Twarz został zakwalifikowany do konkursu głównego MFF w Berlinie 2018.

wybrane filmy 

2015 Body/Ciało
2013 W imię…
2011 Sponsoring
2008 33 sceny z życia
2004 Ono
2000 Szczęśliwy człowiek

Legenda
Konkurs Główny
Konkurs Inne Spojrzenie
Konkurs Filmów Krótkometrażowych
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP