Ucieczka z kina "Wolność"

reż.

Wojciech Marczewski

1990, 1 godz. 40 min

Gdzieś w Polsce, w kinie o nazwie "Wolność" dochodzi do gorszącego wydarzenia: w wyświetlanym miernym polskim filmie, ekranowy postaci buntują się przeciwko narzuconym im przez scenariusz rolom. Ich zachowania i rozmowy są nieprzewidywalne. Za każdym razem inne, nie podlegające żadnym wpływom z zewnątrz. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że dziwna atmosfera płynąca z ekranu udziela się widzom, wyzwalając w nich nieopanowane pragnienie odśpiewania "Requiem" Mozarta. Jedną z oczarowanych filmem osób staje się przebywający tu z urzędu Cenzor.
W kinie "Wolność" zbiera się nadzwyczajna komisja, by wyjaśnić i opanować niewytłumaczalne zjawisko buntu materii.
Cenzor próbuje przestrzec postaci filmowe przed działaniem komisji. Coraz bardziej zafascynowany urokiem ekranowego świata i bohaterki filmu, Małgorzaty, postanawia wreszcie dostać się na drugą stronę ekranu. Okazuje się, że znalazło tu przed nim azyl wielu ludzi, tak jak on poszukujących wolności.
Prześladowany przez wspomnienia niechlubnej przeszłości zjawiającyh się pod postacią wyciętych niegdyś przez siebie bohaterów, zdaje sobie sprawę z niemożności pozostania w tym kraju ludzi szczęśliwych. Wraca więc pełen skruchy do swojego poprzedniego życia, mając nadzieję na przyszłe odkupienie.

scenariusz: Wojciech Marczewski
zdjęcia: Jerzy Zieliński
muzyka: Zygmunt Konieczny
scenografia: Andrzej Kowalczyk
kostiumy: Ewa Krauze, Grażyna Pściuk
montaż: Elżbieta Kurkowska
dźwięk: Joanna Napieralska, Marek Kuczyński
obsada: Teresa Marczewska(Małgorzata), Janusz Gajos(Cenzor), Piotr Fronczewski(Sekretarz Komitetu), Zbigniew Zamachowski(Asystent cenzora), Władysław Kowalski(Profesor)
kierownik produkcji: Andrzej Sołtysik
produkcja: Studio Filmowe "Tor"

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP