Wszyscy jesteśmy Chrystusami

reż.

Marek Koterski

2006, 1 godz. 47 min

– Chciałeś mi coś powiedzieć synuniu? – odważył się spytać Ojciec.
– Życzyłem ci śmierci – wyjawił Syn Ojcu.

Ojciec – Adam Miauczyński (50) jest kulturoznawcą i alkoholikiem. Od kilku lat – niepijącym, leczącym się, trzeźwiejącym alkoholikiem.
Film zaczyna się, gdy Adam pyta swojego ukochanego Syna Sylwestra (20), co mu chciał powiedzieć. Syn zwierza się, że kiedyś, pod koniec jego – Ojca – picia, on – Sylwek, jego syn – życzył mu śmierci i myślał, żeby go zabić. I opowiada, jak do tego doszło i co pamięta z ich wspólnego życia.
A pamięta tylko jego – Ojca – picie i swój strach.
Jak pijany Adam wciąż próbował wychodzić ze swego pokoju, a Mama Sylwka, czyli żona Adama – Beata – wciąż go tam wpychała wśród walk i ujadania, więc mały Sylwuś bał się wracać do domu i modlił się, żeby tylko tata – Adam – nie wychodził od siebie. Jak Adam odlał się pod drzwiami sąsiadki i Beata dźgnęła go nożem, a Sylwuś wstydził się przez tatę pijaka wychodzić do kolegów…
Wraz z bolesnym wspominaniem Syna o piciu Ojca zaczyna się w Adamie odwijać taśma własnych wspomnień. Ojciec Adama też pił i Adam też się go bał i wstydził, i – już jako chłopczyk – poprzysiągł sobie, że nie przysporzy nigdy takiego strachu i wstydu swojemu synowi. A jednak…

scenariusz: Marek Koterski
zdjęcia: Edward Kłosiński
muzyka: Jerzy Satanowski
scenografia: Przemysław Kowalski
kostiumy: Magdalena Biedrzycka, Justyna Stolarz
montaż: Ewa Smal
dźwięk: Maria Chilarecka-Barczyńska, Aleksander Musiałowski
obsada: Marek Kondrat(Adaś Miauczyński, 50 lat), Andrzej Chyra(Adaś, 33 lata), Michał Koterski(Sylwuś, syn Adasia), Małgorzata Bogdańska(Beata, żona Adasia), Janina Traczykówna(matka Adasia), Tomasz Sapryk(Anioł Straż), Marcin Dorociński(Anioł Zła), Bożena Adamek(matka Adasia w średnim wieku), Jerzy Bończak(bezdomny na wysypisku), Marta Chodorowska(Beata, żona Adasia w młodości), Marian Dziędziel, Jan Frycz, Andrzej Grabowski(koledzy Adasia z "Jutrzenki"), Agnieszka Grochowska(matka Adasia w młodości), Łukasz Simlat(ojciec Adasia w młodości), Andrzej Zieliński, Artur Żmijewski, Paweł Królikowski(koledzy Adasia z "Jutrzenki" w młodości), Tomek Bieniek, Zbigniew Buczkowski(barman na "Jutrzence"), Dorota Chotecka(nauczycielka Sylwusia), Maria Ciunelis(bezdomna zbierająca butelki), Lech Dyblik(pracownik prosektorium), Bożena Dykiel(sąsiadka Miauczyńskich), Katarzyna Figura(urzędniczka USC), Krzysztof Fus, Henryk Gołębiewski(facet w izbie wytrzeźwień), Wojciech Wysocki(dziekan), Marcin Kwaśny(Chrystus), Piotr Machalica(lekarz), Ewa Ziętek(nauczycielka Sylwusia), Małgorzata Bela(Ela), Michał Bieliński(student), Rafał Dajbor(student), Paweł Domagała(student), Gabriela Frycz(studentka), Emilia Gacka(studentka), Magdalena Górska(studentka), Mateusz Grydlik(student), Sylwia Krebs(studentka), Sylwia Najach(studentka), Katarzyna Zielińska(studentka), Jacek Wytrzymały(gość na imieninach)
kierownik produkcji: Piotr Śnieg
produkcja: Vision Film Production
producent: Włodzimierz Otulak
dystrybucja: Vision Film Distribution
sprzedaż światowa: Vision Film Distribution
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Legenda
Konkurs Główny
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP