Zagrożenie

reż.

Wacław Florkowski

1976, 1 godz. 36 min

23 lipca 1944 r. wyzwolono hitlerowski obóz koncentracyjny Majdanek. W roku 1972 dawna więźniarka, Danuta Brzosko-Mędryk (autorka wstrząsających wspomnień obozowych "Niebo bez ptaków" i "Spirala życia") została zaproszona przez rząd USA do złożenia w Urzędzie Imigracji i Naturalizacji zeznań na procesie strażniczki z Majdanka, Herminy Baunsteiner-Ryan. Poddana bezwzględnemu systemowi krzyżowych pytań obrońcy esesmanki, przeżyła głęboki wstrząs…
Sprawa stała się podstawą spektaklu telewizyjnego Florkowskiego "Procesy", relacja z procesu znalazła literacki wyraz w książce "Czy świadek szuka zemsty?". Trzeci, filmowy kształt tych wydarzeń, dopełnia zapis rozprawy retrospekcjami obozowymi. Tak uzasadnia ten zabieg autorka scenariusza: "Bez przeszłości postać bohaterki jest jakby niepełna. Przecież na procesie załamywałam się nie dlatego, że obrońca esesmanki atakował mnie teraz, ale ponieważ przypominał mi obóz (…). Nie jest tu najważniejsze, czy akurat Hermina Baunsteiner zostanie wydalona z USA. Chodzi o pokazanie czym był faszyzm i że znowu narasta, choćby w Chile, gdzie funkcje doradców politycznych i wojskowych pełnią byli SS-mani".
Film Florkowskiego zwraca uwagę właśnie na to ponowne, realne zagrożenie…

scenariusz: Danuta Brzosko-Mędryk, Wacław Florkowski
dialogi: Danuta Brzosko-Mędryk, Wacław Florkowski
zdjęcia: Jacek Stachlewski
muzyka: Henryk Kuźniak
scenografia: Wojciech Szpotakowski, Jerzy Skrzepiński
obsada: Halina Winiarska(Maria), Jerzy Przybylski(obrońca), Teresa Szmigielówna(Hermina Braunsteiner), Tadeusz Białoszyński(sędzia), Tadeusz Szmidt(prokurator), Marian Glinka(asystent prokuratora)
kierownik produkcji: Wojciech Karmoliński, Ryszard Jasionowski
produkcja: PRF "Zespoły Filmowe" – Zespół "Profil"

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP