Zawodowcy

reż.

Feridun Erol

1976, 1 godz. 2 min

Krytyka zajmując się polską komedią filmową chęnie szuka źródeł jej słabości w niewybrednym poziomie żartów. Atak chybiony – jeśli sobie uprzytomnimy, że Durow, jeden z najsłynniejszych komików świata, rozśmieszał do łez publiczność ubierając świnie w czapki żandarmskie. Rozwścieczeni niskim i niewybrednym poziomem tego żartu byli policmajstrzy. I to też jedynie wybrani: pozbawieni poczucia humoru.
Film Feriduna Erola poświęcony jest perypetiom malarza w środowisku robotniczym. Janusz Kofta współscenarzysta filmu, z zawodu wyuczonego malarz, z zawodu wykonywanego autor subtelnych wierszy i pieśni, okazał się twórcą gagów prostych i rubasznych. Feridun Erol osadził te gagi w rzeczywistości.
Z obrazami wystąpił w filmie gościnnie Jerzy Duda-Gracz, jeden z najdowcipniejszych i najostrzejszych malarzy współczesnych. Czego jeszcze trzeba, by powstał śmieszny film komediowy?

scenariusz: Feridun Erol, Jonasz Kofta
zdjęcia: Stefan Pindelski
muzyka: Piotr Figiel
scenografia: Adam Kopczyński
obsada: Bolesław Płotnicki(majster), Witold Dębicki(Nowak, malarz), Wirgiliusz Gryń(murarz), Maria Kowalik(Jola, żona Nowaka), Barbara Rachwalska-Pawlicka(Narcysia), Józef Łodyński
kierownik produkcji: Stefan Adamek
produkcja: PRF "Zespoły Filmowe" – Zespół "Silesia"

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP