Żelazną ręką

reż.

Ryszard Ber

1989, 1 godz. 43 min

Po śmierci ostatniego z Jagiellonów, Zygmunta Augusta, w Polsce toczy się walka o władzę. Najsilniejsze jest grono zwolenników księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego, który miałby przejąć polskie berło, żeniąc się z prawowitą dziedziczką tronu, Anną Jagiellonką.
Batory wysyła do Polski swego wiernego poddanego, rotmistrza Mroczka, by ten zbadał panujące tam nastroje polityczne, zlokalizował wrogie siły i pozyskał ewentualnych sojuszników. Mroczek po spełnionej misji wraca na dwór Batorego, gdzie przebywa również jego serdeczny przyjaciel, Samuel Zborowski, odbywający tu wyrok banicji.
Kiedy Batory zdobywa polską koronę, Mroczek staje się jego prawą ręką od tajnych poruczeń. Rozsyła po całym kraju szpiegów w celu zapobieżenia wszelkiej działalności skierowanej przeciwko królowi. Nie cofa się nawet przed szpiegowaniem Samuela, który jest podejrzany o spiskowanie wraz z innymi Zborowskimi przeciwko Batoremu. Sprawa kończy się ścięciem Samuela Zborowskiego.
Po śmierci króla Mroczek, usiłuje na drodze zamachu stanu, wynieść na tron Jana Zamojskiego. Ten jednak, nie chcą stać się tyranem, odmawia udziału w awanturze politycznej i przepędza Mroczka.

scenariusz: Zbigniew Safjan
zdjęcia: Jerzy Stawicki
muzyka: Jan Kanty-Pawluskiewicz
scenografia: Tadeusz Kosarewicz, Bogdan S lle
kostiumy: Magdalena Biernawska
montaż: Marek Denys
dźwięk: Janusz Rosół
obsada: Jerzy Grałek(Mroczek), Jerzy Kryszak(Samuel Zborowski), Krzysztof Jasiński(Jan Zamojski), Marcin Troński(Heidenstein), Krzysztof Kolberger(Batory)
kierownik produkcji: Konstanty Lewkowicz, Waldemar Król
produkcja: ZPPF – Zespół "Oko"

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP