Zew Wolności

Zew Wolności

reż.

Wojciech Słota, Leszek Gnoiński

2010, 1 godz. 13 min

W czasach PRL-u, gdy życie w Polsce kontrolował reżim, muzyka stała się fenomenem, zjawiskiem społecznym o kolosalnej sile rażenia, stała się przestrzenią ludzi wolnych. „Żelazna kurtyna” nie była w stanie zatrzymać rocka, dzięki muzyce młodzi ludzie poczuli własną siłę i godność.
Polski rock od początku stał w kontrze do zastanej rzeczywistości obyczajowej, kulturowej i politycznej. Piosenki kruszyły stereotypy i tworzyły więzi między ludźmi. Swoistą enklawą wolności stał się festiwal w Jarocinie, barwnie pokazany w filmie dzięki niepublikowanym dotąd materiałom archiwalnym. 

W filmie występują m.in.: Marek Niedźwiecki, Krzysztof Skiba, Jurek Owsiak, Kazik Staszewski (Kult), Muniek Staszczyk (T.Love), Kora Jackowska (Maanam) i Tomek Lipiński (Tilt i Brygada Kryzys).
„Zew wolności” to film, który wciska w fotel i sprawia, że słowa „jestem Polakiem” znów brzmią dumnie. Niezapomniana muzyczna podróż w czasie stała się możliwa dzięki zachowanym unikatowym, nierzadko wstrząsającym nagraniom archiwalnym.

scenariusz Wojciech Słota, Leszek Gnoiński
zdjęcia Dariusz Szymura, Piotr Trela
montaż Wojciech Słota

CULTUREPL-poziom01-01.jpg
Legenda
Konkurs Główny
Konkurs Młodego Kina
Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych
Konkurs Inne Spojrzenie
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP