Złote dno

reż.

Marek Nowicki

1995, 1 godz. 23 min

Akcja filmu rozgrywa się współcześnie w małej osadzie na Kołymie. Kilka lat temu władze zadecydowały, że państwowe wydobycie złota już się nie opłaca. Złotodajny teren został natychmiast zmonopolizowany przez prywatną kompanię, która wprowadziła własne porządki. Wszystkimi rządzi i dowodzi Garik – szef ochrony. Pracownicy zatrudnieni przez Kompanię są mu całkowicie podporządkowani i znajdują się w sytuacji niewolników. Ci zaś, którzy próbują działać na własną rękę, są prześladowani. Opór karany jest surowo, niepodporządkowanie się – oznacza śmierć.
Taką rzeczywistość zastaje po powrocie z długoletniej tułaczki Dima Wołkow, zwany Dzienikarzem. Z miejsca popada w konflikt z drużyną Garika. Usiłuje walczyć o swoje prawa, tym bardziej, że zbuntowanych w osadzie jest więcej, należy do nich również brat Dimy, Saszka.
W wyniku awantury w barze i późniejszej strzelaniny, Dima zostaje ranny. Ukrywa go lekarka z miejscowego ośrodka zdrowia, Helena, będąca jednocześnie przyjaciółką Garika. Czy tylko obowiązek lekarza zmusza ją do tego ryzyka?
Kolejne spotkanie Dimy z Garikiem w barze, kończy się pobiciem tego drugiego. Staje się jasne, że ich następne starcie będzie decydujące. Rzeczywiście – w strzelaninie ginie Saszka. Garik jest ciężko ranny, ale gdy Dima był gotów go zastrzelić – zasłoniła go sobą Helena. W ten sposób wyrównała rachunki – uratowała mu życie. Teraz już może związać się z Dimą.
Garik został pokonany. Byc może zastraszeni mieszkańcy osady powrócą teraz do niej. Jest nadzieja na odrodzenie się tej złotodajnej ziemi.

scenariusz: Marek Nowicki
zdjęcia: Łomier Achwlediani
muzyka: Walerij Miagkich
scenografia: Wadim Kisłych
dekoracja wnętrz: S. Szyriajew
kostiumy: E. Bogaczewa
montaż: N. Gawriluk
dźwięk: Władimir Kurganskij
obsada: Małgorzata Foremniak(Helena), Siergiej Machowikow(Dima), Olga Wasiliewa(Zuzu), Rolan Bykow(Solonienki), Aleksiej Guskow(Garik), Władimir Jakowlew(Sasza)
produkcja: Studio Filmowe "Perspektywa"(przy udziale APF)

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP