Zwolnieni z życia

Zwolnieni z życia

reż.

Waldemar Krzystek

1992, 1 godz. 31 min

Wigilia Bożego Narodzenia, 1989. Wychodzącego z pracy Marka zaczepia na ulicy Elżbieta. Prosi, żeby pomógł jej naprawić światło w położonym opodal mieszkaniu. To pułapka. Marek zostaje ciężko pobity i porzucony na wysypisku śmieci. Znalezione przez śmieciarzy, bliski śmierci, z obrażeniami mózgu, trafia do szpitala. Tu odnajdują go matka i brat. Marek ich nie rozpoznaje. Poznaje za to kobietę, która niespodziewanie odwiedziła go w separatce. To Elżbieta. Cierpiącemu na amnezję Markowi kojarzy się ona z niebezpieczeństwem, z zagrożeniem. Ucieka ze szpitala. Brat Marka, Janek, próbuje go odnaleźć. Janek jest politykiem, pobicie brata słusznie bierze za ostrzeżenie pod swoim adresem, a jego zniknięcie (porwanie?) ze szpitala, za próbę szantażu, by nie zeznawał w przygotowywanych procesach byłych pracowników Służby Bezpieczeństwa.
Bezdomny, chory Marek, spotyka na bazarze dziwnie się zachowującą, kolorowo ubraną kobietę. Wariatka, bo tak o niej mówią ludzie, zaczyna się nim opiekować. Oboje próbują odtworzyć przeszłośc Marka.
Tymczasem jego los niepokoi nie tylko rodzinę, ale także ludzi, którzy go pobili…

scenariusz: Waldemar Krzystek
zdjęcia: Dariusz Kuc
muzyka: Zbigniew Preisner
scenografia: Tadeusz Kosarewicz
dekoracja wnętrz: Barbara Ostapowicz
kostiumy: Dorota Roqueplo
montaż: Krzysztof Osiecki
dźwięk: Norbert Mędlewski
obsada: Krystyna Janda(Wariatka), Jan Frycz(Marek), Gabriela Kownacka(Elżbieta), Mariusz Benoit(Mąż), Wojciech Wysocki(Janek)
kierownik produkcji: Paweł Rakowski
produkcja: Studio Filmowe "Zodiak", Jeck Film – Francja

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP