5-27 maja 2026 | Centrum Kultury w Lublinie

Pierwsza lubelska odsłona projektu  ,,50 na 51’’ odbyła się w Kinie CK w Centrum Kultury w Lublinie w dniach 6-27 maja 2026. Cykl „Jak się staje, kim się jest” prezentował przegląd filmów Andrzeja Żuławskiego, a jego tytuł został zaczerpnięty z dzieła „Ecce Homo” Friedricha Nietzschego. Nazwa wyznaczyła ramę interpretacyjną dla trzech pierwszych polskich filmów Andrzeja Żuławskiego: „Trzecia część nocy”, „Diabeł” i „Na srebrnym globie”. Każdy z tych tytułów pokazał proces konstytuowania się podmiotu poprzez doświadczenie graniczne – w sytuacji rozpadu świata, systemów wartości i tożsamości. Zarówno filmy, jak i sam reżyser wzbudził wśród widzów i prowadzących panel dyskusyjny różne emocje. Pojawiały się skrajne opinie, co jednak w przypadku twórczości Żuławskiego nie było dla nikogo zaskoczeniem. Cel organizatorów został osiągnięty – na dużym ekranie udało się zaprezentować filmy Andrzeja Żuławskiego w doskonałej jakości, a widzów – pobudzić do gorącej dyskusji.

fot. Leonard Cybulski