Platynowe Lwy

Allan Starski

Scenograf. Urodzony 1 stycznia 1943 w Warszawie. W 1969 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP. Rok później rozpoczął zdobywanie doświadczenia w branży filmowej jako dekorator wnętrz do zrealizowanego w autentycznej scenerii huty „Warszawa” filmu psychologicznego Bohdana Poręby Prawdzie w oczy. W 1973 roku zadebiutował scenografią do Chłopców w reżyserii Ryszarda Bera, a już trzy lata później nawiązał współpracę z Andrzejem Wajdą, przygotowując scenografię do Smugi cienia. Od tamtej pory przyczyniał się do powstawania najważniejszych dzieł Wajdy, zajmując się scenerią m.in. Człowieka z marmuru, Człowieka z żelaza i Dantona. W 1979 roku wraz z Marią Osiecką-Kuminek stworzył scenografię do filmu Panny z Wilka, za którą zostali nagrodzeni podczas FPFF w Gdańsku.

Współpracował z wieloma reżyserami polskimi i światowymi, m.in. z Agnieszką Holland (scenografia do Europa Europa), Krzysztofem Kieślowskim (Bez końca), Jerzym Stuhrem (Historie miłosne), Peterem Webberem (Hannibal Rising), Stijnem Coninxem (Daens).

Laureat wielu prestiżowych nagród, wśród których najważniejszą jest Oscar za scenografię do filmu Stevena Spielberga Lista Schindlera. Trzykrotnie wyróżniony Orłem za realizacje do filmów: Pan Tadeusz (reż. Andrzej Wajda), Pokłosie (reż. Władysław Pasikowski) oraz Pianista (reż. Roman Polański), który zapewnił mu także francuską nagrodę filmową – Cezara.

Jest również autorem scenografii do sztuk scenicznych i telewizyjnych. Do najsłynniejszych jego realizacji należą nagrodzone na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej projekty do spektakli telewizyjnych Wujaszek Wania (reż. Aleksander Bardini), Czarownice z Salem (reż. Zygmunt Hübner) czy do wystawianego przez Teatr Powszechny w Warszawie przedstawienia Rozmowy z katem (reż. Andrzej Wajda). Twórca scenografii stanowiącej oprawę uroczystości Europejskiej Akademii Filmowej w 2006 roku. Prowadzi międzynarodowe warsztaty filmowe i master classes dotyczące scenografii filmowej. Autor cenionej wśród adeptów zawodów filmowych książki Scenografia.

W ostatnich latach projektował scenografie do filmów Rana (reż. Fatih Akin) i prezentowanego na FPFF w Gdyni 2019 Ukryta gra (reż. Łukasz Kośmicki) z Billem Pullmanem w roli głównej.

W 2013 roku scenografa odznaczono Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej”. Rok później został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Dnia 11 kwietnia 2015 na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto gwiazdę Allana Starskiego w Alei Gwiazd.

Od 2007 roku członek Zarządu Głównego SFP. Członek PAF, Europejskiej Akademii Filmowej i Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.