Edward Żebrowski
Reżyser i scenarzysta. Ur. 1935 w Warszawie. Ukończył reżyserię w łódzkiej szkole filmowej.
Reżyser wybitnych filmów "Szansa", "Ocalenie", "Szpital Przemienienia", "W biały dzień", zrealizowanych w ZF TOR.
Współtwórca scenariuszy do filmów Krzysztofa Zanussiego: "Twarzą w twarz", "Zaliczenie", "Góry o zmierzchu", "Za ścianą", "Struktura kryształu". Zagrał lekarza w "Iluminacji" i profesora matematyki w "Constans" Zanussiego.
Laureat nagród na festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. w Gdańsku, Locarno, Warnie za "Szpital Przemienienia", w Valladolid i Chicago za "Ocalenie", w Gdańsku za "W biały dzień". W 1981 otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia w dziedzinie filmu za twórczość scenariopisarską i reżyserską ze szczególnym uwzględnieniem filmów "Ocalenie", "Szpital Przemienienia" i "W biały dzień".
Działacz Stowarzyszenia Filmowców Polskich – przewodniczący sekcji filmu fabularnego, członek prezydium i przewodniczący koła reżyserów (1978-80). W latach 1981-84 przewodniczący Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.
Autor scenariusza "Wysp szczęśliwych" w reż. Stanisława Brejdyganta, współscenarzysta "Pasji" w reż. Stanisława Różewicza, współpracował przy scenariuszach "Biesów" w reż. Andrzeja Wajdy i "Kapitana Conrada" w reż. Andrzeja Kostenki. Konsultant scenariusza "Trzech kolorów" Krzysztofa Kieślowskiego. Przez kilkanaście lat prowadził zajęcia na Wydziale Reżyserii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Obecnie wykłada w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
Filmografia
1970: Dzień listopadowy (tv, scenariusz i reżyseria), Szansa (tv, scenariusz i reżyseria); 1972: Ocalenie (scenariusz i reżyseria); 1975: Nachtdienst (RFN, tv, scenariusz i reżyseria wspólnie z Krzysztofem Zanussim); 1978: Szpital Przemienienia (reżyseria, scenariusz wspólnie z Michałem Komarem); 1980: W biały dzień (reżyseria, scenariusz wspólnie z Władysławem Terleckim); 1982: Unerreichbare (RFN, tv, reżyseria wspólnie z Krzysztofem Zanussim).