Wystawa „Siudmak. Wokół Diuny”

Wystawa „Siudmak. Wokół Diuny”

Tegoroczny Festiwal pokazuje, jak sztuka i film wzajemnie się przeplatają. Muzeum Miasta Gdyni wraz z Galerią Sztuki i Domem Aukcyjnym ToTuart przygotowało wystawę Wojciecha Siudmaka, polskiego artysty o międzynarodowej sławie, którego prace zainspirowały reżysera Denisa Villeneuve’a do nakręcenia filmu „Diuna”.

We wtorek, 24 września, w Muzeum Miasta Gdyni odbył się wernisaż wystawy „Siudmak. Wokół Diuny” i spotkanie z artystą. Po oficjalnym otwarciu przez dyrektor Muzeum Miasta Gdyni – Karin Moder, dyrektor artystyczna 49. FPFF Joanna Łapińska stwierdziła, że twórczość Siudmaka można zamknąć w trzech słowach: „wyobraźnia bez granic”. Zarówno rozmowa z artystą, prowadzona przez kuratorów wystawy – dr Annę Śliwę z Muzeum Miasta Gdyni i Dominika Zielińskiego, dyrektora zarządzającego Galerii i Domu Aukcyjnego ToTuart – jak i same prace artysty, potwierdziły trafność tych słów.

Wojciech Siudmak zapytany o to, co jest mu bliższe, wiedza czy wyobraźnia, odpowiedział: – Dobrze mieć jedno i drugie, a ta wystawa właśnie to pokazuje.

Wernisaż uświetniło odsłonięcie najnowszej rzeźby artysty, zatytułowanej „Asteroida”. – Moja rzeźba bardzo dobrze ilustruje neosurrealizm – ocenił twórca.

– To jest wybór prac idealny na tę festiwalową okazję, gdyż możemy zobaczyć kilka świetnych obrazów, które ozdobiły okładki Diuny, więc dla wielbicieli filmu to jest nie lada gratka. Nie tylko osoby interesujące się kinem, ale też dobrą sztuką, znajdą tutaj coś dla siebie. Ta sztuka zawiera wiele detali, w które chce się wpatrywać, czasem bez końca. Przyciągają one nie tylko historyka sztuki, ale każdą osobę – mówi Anna Śliwa.

– Prace zebrane na wystawie są o tyle szczególne, że pokazują styk świata sztuk plastycznych i filmu, a w przypadku samych prac Siudmaka można znaleźć tutaj próbkę każdej z jego gałęzi twórczości: malarstwa, rysunku i rzeźby, na której skupia się teraz najbardziej. Możemy dzisiaj powiedzieć, że Wojciech Siudmak jest w Top 5, jeżeli nie Top 3 najważniejszych polskich żyjących artystów, więc mamy wielkie szczęście, że możemy go tu pokazywać – dodaje Dominik Zieliński.

Wystawę można oglądać podczas całego trwania Festiwalu z wyjątkiem piątku (27.09), kiedy Muzeum jest nieczynne. Dla uczestników Festiwalu wejście jest bezpłatne po okazaniu akredytacji.

Zuzanna Jalowska

fot. Wojtek Rojek

Wywiad pochodzi z Gazety Festiwalowej „Klaps”.