70 lat WFO na 44. FPFF

70 lat WFO na 44. FPFF

Wytwórnia Filmów Oświatowych pełni swą misję nieprzerwanie od końca lat czterdziestych XX wieku, niezmiennie pod tym samym adresem przy ulicy Kilińskiego 210 w Łodzi. Jej dorobek to 4500 filmów o różnorodnej tematyce, zrealizowanych przez kilka pokoleń polskich twórców. Z okazji jubileuszu uczestnicy 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych mogą zobaczyć wybrane krótkie metraże WFO.

– Bardzo się cieszę, że podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni podsumowany będzie bogaty dorobek łódzkiej „Oświatówki”. Serdecznie zapraszam kinomanów na dwa pokazy z okazji jubileuszu 70-lecia powstania Wytwórni Filmów Oświatowych. I choć wybór repertuaru był arcytrudny – jak wybrać kilkanaście produkcji spośród 4,5 tysiąca? – to z całą pewnością zobaczą Państwo niezwykłe filmy dokumentalne i przyrodnicze wspaniałych twórców związanych z WFO – mówi Rafał Jóźwiak, prezes Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

W „Oświatówce” rozpoczynali swoją karierę wybitni twórcy polskiego filmu, m.in.: Wojciech Jerzy Has, Janusz Nasfeter, Krzysztof Zanussi, Zbigniew Rybczyński, Krzysztof Ptak, Jerzy Zieliński, Juliusz Machulski, Jacek Bławut, Grzegorz Królikiewicz, Marek Koterski i Maciej Drygas (laureat Europejskiej Nagrody Filmowej FELIX za film „Usłyszcie mój krzyk” wyprodukowany w WFO).

Muzykę do powstających w Wytwórni filmów komponowali m.in.: Krzysztof Komeda, Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Jan A.P. Kaczmarek. Wiele tytułów zaliczanych jest dziś do klasyki filmu polskiego. Obrazy wyprodukowane w Wytwórni zdobyły ponad 1200 nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych.

Z okazji 70-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych zapraszamy na wyjątkowy pokaz jubileuszowy, na którego program składa się osiem filmów krótkometrażowych:

„Mężczyźni”, reż. Grzegorz Królikiewicz, 1969, 9 minut

„Bykowi chwała”, reż. Andrzej Papuziński, 1971, 12 minut

„Pięciobój nowoczesny”, reż. Bogdan Dziworski, 1975, 9 minut

„Elementarz”, reż. Wojciech Wiszniewski, 1976, 9 minut

„Mrówcze szlaki”, reż. Stanisław Kokesz, 1952, 13 minut

„Cudów nie ma”, reż. Antoni Krauze, 1968, 16 minut

„Dziewcę z ciortem”, reż. Piotr Szulkin, 1975, 16 minut

„Usłyszcie mój krzyk”, reż. Maciej Drygas, 1991, 50 minut

Zaprezentujemy również blok wybranych filmów Włodzimierza Puchalskiego, prekursora polskiego filmu przyrodniczego, w 110. rocznicę jego urodzin.

Pokazy jubileuszowe WFO odbędą się w sali audytoryjnej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Szczegółowy harmonogram ogłosimy 5 września. Wtedy też rozpocznie się sprzedaż pojedynczych biletów na seanse.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.