Akademia Festiwalowa Filmoteki Szkolnej, czyli program FINA

Akademia Festiwalowa Filmoteki Szkolnej, czyli program FINA

Podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni już po raz piąty odbędą się zajęcia Filmoteki Szkolnej przygotowane z myślą o jego nastoletnich uczestnikach. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) zaplanowała cykl debat, wykładów i warsztatów bazujących na repertuarze festiwalu oraz popularyzujących historię kinematografii.


Akademia Festiwalowa Filmoteki Szkolnej

Akademia Festiwalowa Filmoteki Szkolnej na 42. FPFF to kolejna odsłona działań edukacyjnych, organizowanych w Gdyni od 2013 roku, których ideą jest budowanie przyszłej widowni Festiwalu i świadomych widzów polskich kin. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję zobaczyć filmy z Konkursu Głównego („Wyklęty”, „Wieża. Jasny dzień”, „Czuwaj”, „Najlepszy”), Konkursu Inne Spojrzenie („Tarapaty”), jak również wybrane tytuły prezentowane w festiwalowych sekcjach specjalnych (m.in. blok projekcji „70-lecie polskiej animacji”, „Pora umierać”). Biorąc udział i zabierając głos w debatach moderowanych przez dziennikarzy i krytyków – m.in. Michała Oleszczyka, Annę Bielak czy Łukasza Adamskiego – uczniowie będą mieli możliwość skonfrontować swoją wiedzę i opinie na temat współczesnego kina ze zdaniem filmoznwaców, miłośników kina oraz rówieśników.

Program Akademii Festiwalowej

W związku z przypadającym w tym roku 70-leciem polskiej animacji i 40-leciem pracy twórczej Andrzeja Pągowskiego zaplanowano zajęcia poświęcone obydwu jubileuszom. Wspaniałe dziedzictwo polskiej animacji, którego przykłady znaleźć można m.in. w pakiecie Filmoteka Szkolna, przybliży młodzieży Jerzy Armata – dziennikarz i krytyk filmowy. Natomiast pod kierunkiem dziennikarki i redaktorki Magdaleny Felis, uczniowie dowiedzą się jak „czytać” animację. Oprowadzenie po wystawie „Andrzej Pągowski. Plakaty filmowe. 40 lat pracy twórczej” poprowadzi sam Artysta. Plakat pojawi się również podczas warsztatów rozwijających umiejętności analizy i interpretacji przekazu wizualnego. Z kolei o tym, jak zwiastuny filmowe kształtują oczekiwania i nastawienie widza względem dzieła filmowego opowie uczniom publicystka i – najbardziej kolorowa – publicystka popkulturowa Kaja Klimek. Podróż przez świat kinematografii dopełnią zajęcia z kulturoznawczynią Jagodą Murczyńską o roli kostiumu filmowego.

Filmoteka Szkolna w Gdyni to nie tylko rozmowy o filmach, ale również szansa na postawienie pierwszych kroków po obu stronach kamery. W ramach Studia Filmoteki Szkolnej uczniowie dowiedzą się czym jest stand-up, do czego służy prompter i jak przeprowadzić wywiad telewizyjny, a zdobytą wiedzę uczestnicy zajęć wypróbują w praktyce. Pod kierunkiem redaktorów, operatorów i montażystów młodzież zrealizuje autorskie reportaże z 42. FPFF, które publikowane będą na stronie www.FilmotekaSzkolna.pl i w kanałach społecznościowych Filmoteki Szkolnej, Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego oraz Festiwalu.

Jury Młodych

Już po raz piąty najlepszy film Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wybierze Jury Młodych, złożone z laureatek konkursu „Skrytykuj!” na recenzje i wideorecenzje: Agaty Burdajewicz, Marii Dobosiewicz i Anieli Janowskiej. Nastoletnie jurorki nagrodę dla zwycięskiej produkcji wręczą w trakcie Młodej Gali 42. FPFF. Dzięki udziałowi w pracach Jury uczniowie, będą mieli okazję przeżyć niezapomnianą przygodę: zobaczyć najnowsze produkcje rodzimej kinematografii, poznać polskich twórców filmowych, gwiazdy filmowe, dziennikarzy i krytyków oraz udoskonalić swoje umiejętności.

www.skrytykuj.pl


Organizatorzy Akademii Edukacyjnej Filmoteki Szkolnej

Działania Filmoteki Szkolnej podczas 42. FPFF w Gdyni organizowane są przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytut Sztuki Filmowej. Partnerzy: Pomorska Fundacja Filmowa, Strefa Mediów, Muzeum Kinematografii w Łodzi i Muzeum Miasta Gdyni.

Więcej informacji o Akademii Filmowej Filmoteki Szkolnej:

Kontakt:
Agata Sotomska – gł. specjalistka ds. edukacji filmowej
E-mail: asotomska@fn.org.pl
Tel.: (22) 542 10 75, 695 363 351