Co mówi młodzież o filmach o sobie

Co mówi młodzież o filmach o sobie

– Chcemy być brani na poważnie. Kiedy dorośli próbują opowiedzieć o świecie dzieci i młodzieży, efekt bywa różny – mówią młodzi Widzowie. Dlatego do dyskusji o tym, jakie historie swoich rówieśników chciałaby oglądać młoda publiczność, zaproszono uczniów i uczennice szkół podstawowych i średnich.

Dyskusja online, która odbyła się 11 grudnia 2020 roku w ramach 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, to finał projektu prowadzonego przez kulturoznawcę i filmoznawcę Karola Jachymka, polegającego na rozmowach z młodymi odbiorcami kina o tym, jakie kino chcieliby oglądać. Tydzień wcześniej miały miejsce trzygodzinne warsztaty badawcze z 29 osobami. Ich efekty zostały podsumowane podczas spotkania.

Siedmioro wspaniałych, którzy zabrali głos w debacie, to uczniowie i uczennice, kochający kino. Wśród nich znaleźli się: laureaci konkursu „Skrytykuj”, jurorzy festiwali kina młodzieżowego, młodzi scenarzyści oraz realizatorzy projektów multimedialnych.

Podczas spotkania przedstawiono wnioski z przeprowadzonych warsztatów. Udział w nich uczestnicy rozpoczęli od wymienienia ulubionych filmów, które najbardziej zapadły im w pamięć. Próżno szukać wśród nich reprezentantów kina młodzieżowego. Pojawiła się za to klasyka kina: „Mechaniczna pomarańcza”, „Chicago”, „Persona” czy „Requiem dla snu”.

Uczestnicy doszli do wniosku, że kino dziecięce czy młodzieżowe nie ma w ich poczuciu pozytywnych konotacji, kojarzy im się ze stereotypowym podejściem i oderwanymi od rzeczywistości bohaterami, dlatego chętniej sięgają po „dorosłe” kino.

– Irytuje mnie szablonowość i stereotypowe postacie, omijanie problemów. Pokazanie świata na zasadzie walki dobra ze złem, ta fałszywa moralizatorskość – wskazał Paweł Borek.

– Te filmy często mają formę przypowieści. Wiadomość dla młodych ludzi pod tytułem „nie róbcie tego” – uzupełniła Matylda Elson.

Uczestnicy debaty zwrócili również uwagę na inne zagrożenie związane ze stereotypowym przedstawianiem swoich rówieśników. Kino młodzieżowe może stanowić dla starszych pokoleń lustro, jak wygląda współczesna młodzież, co mija się z prawdą. – Chcemy być brani na poważnie – wybrzmiał postulat uczestników warsztatów.

(ks)

Gazeta Festiwalowa Klaps