Czwartek, 20 września 2018 roku, na 43.FPFF

Czwartek, 20 września 2018 roku, na 43.FPFF

Przed nami kolejny dzień filmowych emocji. Gdyńska publiczność po raz pierwszy zobaczy filmy „Eter” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego oraz „Zabawa Zabawa” Kingi Dębskiej, uczestniczące w Konkursie Głównym.

Pokazy w Konkursu Głównego to również okazja, by osobiście porozmawiać z twórcami najnowszych polskich produkcji. Spotkania zaplanowano po uroczystych pokazach w Teatrze Muzycznym. Na Dużej Scenie zaprezentowane zostaną filmy: „Wilkołak” w reżyserii Adriana Panka o godzinie 11.00, „Juliusz” Aleksandra Pietrzaka o 14.00, „7 uczuć” Marka Koterskiego o 17.30 i „Zabawa Zabawa” Kingi Dębskiej o 20.30. Przypominamy, że ekipy filmów z Konkursu Głównego uczestniczą również w spotkaniach z publicznością po wybranych seansach w gdyńskim Multikinie. Na czwartek zaplanowano je po filmach „Kler” (seans o godzinie 15.15), „Krew Boga” (16.30), „Eter” (19.00), „7 uczuć” (20.00). Spotkania z twórcami towarzyszą również pokazom filmów z Konkursu Inne Spojrzenie. O godzinie 17.30 na Nowej Scenie Teatru Muzycznego rozpocznie się pokaz filmu „Nie zostawiaj mnie” Grzegorza Lewandowskiego, a o 20.15 –„Niny” Olgi Chajdas.

Widzowie, którzy śledzą przebieg Konkursu Filmów Krótkometrażowych, w czwartek również mają przed sobą kolejne pokazy. Zobaczyć będzie można wszystkie sześć bloków projekcyjnych, obejmujących łącznie 26 filmów konkursowych. Pokazy na Nowej Scenie Teatru Muzycznego rozpoczną się już o godzinie 10.00 i po każdym z nich przewidziano spotkania z twórcami. Zaprezentowane zostaną również Filmy Konkursu Na Spot Legalnej Kultury. Po południu, od godziny 17.20, pokazy konkursowe przeniosą się do Multikina, do sali nr 3.

Reżyser, scenarzysta, aktor, poeta, malarz. Jerzy Skolimowski, tegoroczny Laureat Platynowych Lwów, będzie specjalnym gościem pokazu jego filmu z 1970 roku „Na samym dnie”. Seans rozpocznie się o godzinie 18.00 w Multikinie w sali nr 8. Po filmie spotkanie z reżyserem poprowadzi Michał Oleszczyk.

W ramach sekcji Polonica w czwartek zaprezentujemy polsko-izraelski film „Droga Aszera” w reżyserii Matana Yaira. Seans rozpocznie się o godzinie 19.00 w Multikinie w sali nr 4. Później będzie okazja do spotkania z osobami zaangażowanymi w tę produkcję ze strony polskiej, Stanisławem Dziedzicem i Mateuszem Sajdakiem.

Aktor Olgierd Łukaszewicz będzie gościem spotkania po pokazie „Perły w koronie”. Film w reżyserii Kazimierza Kutza, w wersji odnowionej cyfrowo, prezentujemy w tym roku w sekcji Czysta Klasyka. Seans rozpocznie się o godzinie 16.30 w sali Goplana Gdyńskiego Centrum Filmowego. Czwartkowe pokazy z sekcji Czysta Klasyka In Memoriam otworzy film „Prognoza pogody” w reżyserii Antoniego Krauze o godzinie 14.00 w sali Goplana. Po seansie zaplanowano spotkanie z Joanną Krauze. Wieczorem, o godzinie 21.30, w tym samym miejscu będzie można zobaczyć wybrane dokumenty Kazimierza Karabasza: „Ludzi w drodze”, „Muzykantów”, „Pierwszy krok” i „Punkt widzenia”. Pokazem Specjalnym In Memoriam o godzinie 19.30 filmu „Cisza” w reżyserii Michała Rosy wspomnimy natomiast Tomasza Stańkę, którego muzyka wybrzmiewa w filmie.

Szczególnym wydarzeniem 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych będzie przygotowany przez Telewizję Polską pokaz filmu „Wrota Europy” w reżyserii Jerzego Wójcika w Sali Warszawa GCF o godzinie 17.00. Seans ten należy do tegorocznej sekcji specjalnej 100 Lat Niepodległości. Obowiązują zaproszenia. W ramach tej samej sekcji wieczorem, o godzinie 20.30, będzie można zobaczyć „Pianistę” Romana Polańskiego na bezpłatnym pokazie w Konsulacie Kultury.

Festiwalowa sekcja Pół wieku po Marcu to okazja, by powrócić do filmów: „Indeks” Janusza Kijowskiego i „Marcowe Migdały” Radosława Piwowarskiego. Pokazy odbędą się o godzinie 14.00 i 16.00 w Multikinie w sali nr 4. Po pokazie drugiego z nich zaplanowano spotkanie z reżyserem.

Pola Negri to bohaterka tegorocznego cyklu „Skarby Kina Przedwojennego”. O godzinie 11.30 w sali Goplana GCF odbędzie się pokaz melodramatu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” z 1918 roku, jednego z filmów otwierających niemiecki rozdział kariery legendarnej gwiazdy przedwojennego kina. Do roku 2006 uchodził on za bezpowrotnie utracony – wtedy Filmoteka Narodowa kupiła kopię nitro od czeskiego kolekcjonera. Film w 2011 roku poddano kompleksowej restauracji cyfrowej w rozdzielczości 4K.

W Gdyni w sekcji KFF na fali prezentujemy zwycięskie filmy Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W czwartkowy wieczór, o godzinie 21.00, jest okazja, by zobaczyć „Over the limit” Marty Prus, która za ten film otrzymała Srebrnego Lajkonika za reżyserię najlepszego filmu dokumentalnego w Konkursie Polskim 58. KFF.

W czwartek, 20 września, jest dobra okazja, by wybrać się do nowego punktu na festiwalowej mapie, czyli Konsulatu Kultury u zbiegu ulic Władysława IV i Jana z Kolna. Właśnie tam, w odrestaurowanym modernistycznym budynku dawnego Domu Marynarza Szwedzkiego, odbędą się pokazy Filmów z Gdyni. W tej sekcji o godzinie 18.45 pokażemy krótkometrażową fabułę absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Eryka Lenartowicza, film „Dots” zrealizowany w Australii. Wcześniej zaś trzy filmy dokumentalne: o godzinie 13.00 „Gdynia. Moje miasto” w reżyserii Jerzego Radosa, o 15.00 „Stany przeszłe” Olgi Blumczyńskiej, o 16.45 „Przechyły i wychyły” Ewy Podgórskiej. Po wszystkich seansach zaplanowaliśmy pokazy z twórcami.

Spotkania branżowe są nieodłącznym elementem programu Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W czwartek, 20 września 2018 roku, rusza dwudniowe Gdynia Industry. Na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego o godzinie 12.30 rozpocznie się panel „TVN i Polsat – Nowe możliwości współpracy dla polskich producentów, reżyserów i scenarzystów”, a o godzinie 16.30 nasz gość, Johann Grech, opowie, jak przebiega „Przyciąganie produkcji filmowej i telewizyjnej na Maltę”. Wieczorem, o godzinie 18.00, odbędzie się debata Kancelarii LSW „Dystrybucja i promocja międzynarodowa polskiej twórczości audiowizualnej”. Na wszystkie spotkania w ramach Gdynia Industry wstęp jest wolny, za okazaniem akredytacji festiwalowej. Spotkanie jubileuszowe z okazji 10-lecia Regionalnych Funduszy Filmowych odbędzie się o godzinie 13.00 w Hotelu Mercure Gdynia Centrum, w sali Omega.

Zapraszamy na prezentację Biopleografu Kazimierza Prószyńskiego – Rekonstrukcji Eksperymentalnej, o godzinie 16.30 w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. W tym samym miejscu codziennie odbywają się również spotkania autorskie poświęcone najnowszym wydawnictwom o tematyce filmowej. W czwartek o godzinie 15.00 można porozmawiać z Barbarą Hollender, autorką książki „Od Munka do Maślony”, a o godzinie 18.00 o „Psychologii osiągnięć dla twórców filmowych” opowiedzą Aleksandra Zienowicz i Ewa Serwotka.

„Thank you fot the music! Dudusiowi – Młoda Fala” to tytuł wyjątkowego koncertu, który uświetni doroczną imprezę szkół filmowych. Z okazji 90. urodzin twórcy muzyki do wielu polskich filmów i seriali, Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, razem zagrają wspaniali muzycy polskiej sceny jazzowej. Zaproszenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Szkoły Wajdy przyjęli: Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Przemek Dyakowski, Wojciech Karolak, Piotr Lemańczyk, Marcin Wądłowski, Adam Czerwiński, Sonia Bohosiewicz, Joanna Knitter, L.U.C., Vadim Brodski, DJ J i inni. Wydarzenie odbędzie się Hotelu Mercure Gdynia Centrum, początek o godzinie 21.30. Obowiązują zaproszenia, do sprzedaży trafiła jedynie limitowana pula biletów. To nie koniec muzycznych wrażeń podczas Festiwalu. O godzinie 19.00 w Teatrze Miejskim w Gdyni zagra wirtuoz skrzypiec, Vadim Brodski, z towarzyszeniem Cappelli Gedanesis. Artyści z okazji 100-lecia Niepodległości Polski interpretować będą słynne filmowe polonezy.

Pogoda w tym roku zdecydowanie sprzyja festiwalowemu kinu plenerowemu. W czwartkowy wieczór na Placu Grunwaldzkim pokażemy film w reżyserii Waldemara Krzystka „80 milionów”, który w 2012 roku otrzymał w Gdyni Nagrodę Publiczności. Partnerem pleneru filmowego jest Telewizja Kino Polska. Szczegółowe informacje o filmach i wydarzeniach festiwalowych są dostępne na stronie www.festiwalgdynia.pl w sekcji: PROGRAM.