Czwartek na 44. FPFF

Czwartek na 44. FPFF

Druga seria prezentacji konkursowych krótkich metraży i kolejne uroczyste pokazy w Konkursie Głównym – 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w czwartek, 19 września 2019 roku, ani trochę nie zwalnia tempa. Przed uczestnikami Festiwalu również między innymi kolejny dzień paneli i spotkań w ramach Gdynia Industry.

Konkurs Filmów Krótkometrażowych

W odwrotnej kolejności niż pierwszego dnia prezentacji konkursowych pokazane zostaną w czwartek wszystkie bloki krótkich metraży. Z twórcami trzech z nich widzowie spotkają się po seansach. Pokazy trwają na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego.

To ostatnia okazja, by zobaczyć produkcje zakwalifikowane do Konkursu Filmów Krótkometrażowych. Oceni je jury w składzie: Kinga Dębska (Przewodnicząca Jury), Natalia Grzegorzek i Katarzyna Klimkiewicz. Ich rozstrzygnięcia poznamy w piątek podczas Młodej Gali.

Konkurs Główny

„Mowa ptaków” w reżyserii Xawerego Żuławskiego, „Boże Ciało” Jana Komasy i „Czarny mercedes” Janusza Majewskiego. Te filmy z Konkursu Głównego 44. FPFF mają zaplanowane na czwartek uroczyste pokazy w Teatrze Muzycznym.

W Gdyńskim Centrum Prasowym natomiast odbędą się pokazy prasowe i konferencje z udziałem ekip filmów: „Piłsudski” Michała Rosy, „Czarny mercedes” Janusza Majewskiego, „Mowa ptaków” Xawerego Żuławskiego i „Pan T.” Marcina Krzyształowicza. Wszystkie konferencje prasowe poświęcone filmów z Konkursu Głównego są transmitowane on line na kanale Festiwalu na YouTube.

Panorama Kina Polskiego

Sentymentalne spotkanie z Jerzym Gruzą to ważny punkt czwartkowych prezentacji filmów w pozakonkursowej Panoramie. Reżyser i scenarzysta, laureat Platynowych Lwów z 2017 roku, a przed laty dyrektor Teatru Muzycznego właśnie tutaj opowie o swoim ostatnim filmie „Dariusz”. Wprowadzenie do seansu i pokaz odbędą się na Scenie Nowej.

Również w czwartek w Tetrze Miejskim można zobaczyć „Adwokata” Piotra P. Gołębiowskiego, a w Muzeum Marynarki Wojennej jeszcze trzy filmy z Panoramy: „Sługi wojny” Mariusza Gawrysia, „Fighter” Konrada Maximiliana, „Nic nie ginie” Kaliny Alabrudzińskiej i „Eastern” Piotra Adamskiego.

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

Festiwalowa projekcja filmu „Orzeł” z 1958 roku w reżyserii Leonarda Buczkowskiego poprzedzona zostanie wstępem przygotowanym przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Prezentacja ukaże kulisy realizacji filmu ze wskazaniem na to, na ile obraz filmowy zachowuje wierność historycznym realiom. Wykorzystane zostaną kadry z filmu, archiwalne fotografie i dokumenty. Nie zabraknie wątku muzealnego: w zbiorach Muzeum są zabytki związane z „Orłem”, między innymi szabla oficerska i bojowe odznaczenia dowódcy okrętu, Jana Grudzińskiego. Muzeum eksponuje też armaty z ORP „Sęp” – okrętu bliźniaka „Orła” – które „zagrały” w filmie.

In Memoriam

Witolda Sobocińskiego, wybitnego operatora filmowego zmarłego w listopadzie ubiegłego roku, wspomni jego wnuczka, Maria Sobocińska oraz operator, Arkadiusz Tomiak. Spotkanie z nimi nastąpi w sali Goplana Gdyńskiego Centrum Filmowego po czwartkowym pokazie filmu „Frantic” Romana Polańskiego, ze zdjęciami Witolda Sobocińskiego.

Polonica

Trzy bardzo ciekawe międzynarodowe koprodukcje to czwartkowa propozycja dla widzów w sekcji Polonica. Producentami „Dowłatowa” (Rosja, Polska, Serbia) w reżyserii Aleksieja Germana juniora są: Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska, Izabela Wójcik. Zdjęcia do filmu wykonał Łukasz Żal, a w obsadzie znaleźli się: Piotr Gąsowski, Helena Sujecka, Hanna Śleszyńska. Po pokazie filmu w kinie Helios odbędzie się spotkanie z trójką producentów oraz aktorką, Heleną Sujecką.

W obsadzie filmu „High Life” (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Polska, USA) znalazła się z kolei Agata Buzek. Przy filmie Claire Denis pracowali również: scenografki Mela Melak i Jagna Dobesz oraz operator zdjęć Tomasz Naumiuk. Za charakteryzację odpowiadał Marcin Rodak, a za kostiumy – Justyna Stolarz. Kierownikiem produkcji była Bogna Szewczyk.

Z kolei muzykę do filmu „Rzeka” (Kazachstan, Polska, Norwegia) Emira Baigazina napisała Justyna Banaszczyk. Wszystkie filmy współfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Filmy z Gdyni

Reżyser Kryspin Pluta zaprasza na premierowy pokaz swojego filmu dokumentalnego „Kapitan” w Gdyńskim Centrum Filmowym. Jego bohaterem jest blisko osiemdziesięcioletni żeglarz, Krzysztof Baranowski. Legendarny kapitan wcale nie wybiera się na emeryturę. Chce zbudować nowy żaglowiec szkoleniowy. Producentem filmu jest Darek Dikti – Biuro Pomysłów z Gdyni.

Ostatnią propozycją sekcji „Filmy z Gdyni” jest krótkometrażowa fabuła „Na strajk!” . To dyplom Stanisława Horodeckiego, absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W dramacie rodzinnym, nawiązującym do stoczniowych strajków w grudniu 1970 roku, zagrali znakomici aktorzy: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Witold Dębicki, Jan Peszek.

KFF na fali

Po raz ostatni uczestnicy tegorocznego Festiwalu w Gdyni mogą w czwartek zetknąć się z najlepszymi filmami tegorocznego Karkowskiego Festiwali Filmowego. W kinie Helios pokazana zostanie animacja „Portret Suzanne” Izabeli Plucińskiej, nagrodzona Złotym Smokiem w konkursie krótkometrażowym 59. KFF. Program tegorocznej sekcji „KFF na fali” dopełnia „Męski klub” (reżyseria: Petter Sommer, Jo Vemud Svendsen), laureat Nagrody Publiczności w Krakowie.

Plener filmowy

Czwartkowe kino pod gołym niebem to powrót do festiwalowych emocji sprzed dwóch lat, kiedy w Konkursie Głównym triumfował debiutant, Piotr Domalewski. Pokaz filmu „Cicha noc”, nagrodzonego Złotymi Lwami 42. FPFF rozpocznie się o 20.00.

Gdynia Industry

Prosimy o zwrócenie uwagi na aktualne godziny spotkań branżowych.

O godzinie 11.00 rozpocznie się panel Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej poświęcony programom operacyjnym na 2020 rok i strategii na lata 2020-2023. To jeden z ważniejszych punktów czwartkowego programu Gdynia Industry.

Ponadto wypełnią go trzy bardzo interesujące prezentacje: National Film Board of Canada (10.00-11.00), Platformy TVN Discovery Talents (12.00-13.30) oraz studia animacji Clyde Henry Productions (18.00-19.00).

Na godzinę 16.60 zaplanowano dyskusję o filmie „Powrót birbanta”, zaprezentowanym podczas inauguracyjnego wieczoru 44. FPPF.

Wszystkie spotkania odbywają się w Hotelu Mercure Gdynia Centrum. Natomiast we foyer Teatru Muzycznego jeszcze do piątku PISF zaprasza na konsultacje w sprawie zachęt finansowych dla produkcji audiowizualnej.

Twarzą w Twarz

Radosław Śmigulski, Dyrektor PISF, zaprasza uczestników 44. FPFF do rozmowy o najważniejszych wyzwaniach i potencjale polskiej kinematografii. Spotkanie będzie drugą odsłoną zapoczątkowanego przed rokiem cyklu „Twarzą w Twarz”. Początek o godzinie 18.30 w Hotelu Mercure Gdynia Centrum, w sali Tango.

Promocje książek

„Polish Cinema: A History” Marka Haltofa oraz „Szkoła flmowa 2” Kingi Burzyńskiej to dwa powody, by w czwartek wstąpić do Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Spotkania autorskie rozpoczną się tam odpowiednio o godzinie 16.30 i 18.00.

Rozkręca się też festiwalowa Scena Riviera w CH Riviera. W drodze na seanse do kia Helios warto zatrzymać się na organizowanym przez Empik spotkaniu poświęconym książce „Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu” Krzysztofa Karpińskiego. To o godzinie 18.00. Godzinę później zaplanowano spotkanie z Dorotą Kobielą i Hugh Welchamen w związku z publikacją „Twój Vincent”.

Nagrody Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami

Książka Justyny Czai „Ekranowe życie mitu”, poświęcona tematowi powstania warszawskiego w polskim filmie fabularnym, a w kategorii Debiut Roku – „Mind-game films. Gry z narracją i widzem” Barbary Szczekały. Już po raz trzeci Polskie Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami wyłoniło w konkursie najlepsze książki. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w Galerii GCF w czwartek o godzinie 15.00.

Więcej informacji o programie filmowym i wydarzeniach towarzyszących można znaleźć na www.festiwalgdynia.pl.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywa się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.