David Simon gościem HBO Polska na 40. FFG

HBO Polska, współorganizator 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, zaprasza na Masterclass, którego bohaterem będzie wybitny scenarzysta i producent – David Simon, znany z wielu znakomitych produkcji HBO, takich jak serial „Prawo ulicy” („The Wire”), „Generation Kill: Czas wojny” czy najnowszej produkcji – „Kto się odważy” („Show Me A Hero”). Produkcję tę widzowie gdyńskiego festiwalu będą mogli obejrzeć na bezpłatnych pokazach kinowych jako pierwsi w Polsce. HBO Polska zaprasza również na projekcję dokumentu Bartosza M. Kowalskiego, „Niepowstrzymani”, o gdyńskiej drużynie futbolu amerykańskiego.

HBO Polska zaprasza profesjonalistów z branży filmowej do udziału w Masterclass, którego gościem będzie David Simon – wybitny amerykański scenarzysta, pisarz i producent. Simon jest twórcą kultowego serialu HBO „Prawo ulicy”, który przedstawia różnice i kontrasty polityczne, społeczne i ekonomiczne w amerykańskim mieście. Jego dorobek telewizyjny obejmuje serial obyczajowy NBC „Wydział zabójstw Baltimore” oraz miniseriale HBO „The Corner” i „Generation Kill: Czas wojny”. Dla HBO zrealizował również serial „Treme”, który przedstawia Nowy Orlean po przejściu huraganu Katrina. Najnowszą produkcją Davida Simona jest miniserial HBO „Kto się odważy”. Simon jest także autorem dwóch książek z gatunku literatury faktu – „Homicide” i „The Corner” oraz laureatem dorocznej nagrody Fundacji im. MacArthura. Masterclass HBO odbędzie się we wtorek 15 września o godz. 16.00 w Multikinie w Gdyni. Wstęp za okazaniem zaproszenia lub akredytacji festiwalowej. Wcześniej David Simon spotka się na konferencji prasowej z dziennikarzami.

Najnowszy sześcioodcinkowy mini-serial HBO „Kto się odważy”, w który David Simon był zaangażowany jako scenarzysta i producent, będzie można obejrzeć na festiwalu w ramach Wieczorów filmowych HBO. Akcja mini-serialu jest zapisem batalii o desegregację rasową, która podzieliła miasto Yonkers w stanie Nowy Jork w latach 1987-1993. Głównym bohaterem produkcji jest 28-letni Nick Wasicsko, który obejmuje stanowisko burmistrza, zaczynając od trudnych wyzwań. W związku z orzeczeniem sądu federalnego miasto jest zobowiązane zbudować tanie mieszkania komunalne w dzielnicy zamieszkałej przez zamożne białe rodziny. Ta i kolejne decyzje młodego burmistrz spotykają się z protestami mieszkańców i przyczyniają się do wielu niepokojów i eskalacji przemocy na tle rasowym.

W produkcji „Kto się odważy” w roli głównej występuje nominowany do Złotego Globu Oscar Isaac (Drive). W pozostałych rolach pojawiają się m.in. Winona Ryder, Alfred Molina, James Belushi i Catherine Keener. Projekcje odbędą się w poniedziałek 14 września (godz. 19.00, cz. 1, 2), środę 16 września (godz. 19.00, cz. 3,4) oraz czwartek 17 września (godz. 19.00, cz. 5,6) w Multikinie w Gdyni w sali nr 8. Wstęp na projekcje jest bezpłatny, wystarczy w kinie pobrać wejściówkę.

W sekcji Wieczory filmowe HBO zostanie pokazany również dokument HBO Europe „Niepowstrzymani” w reżyserii Bartosza M. Kowalskiego o zawodnikach gdyńskiej drużyny futbolu amerykańskiego Seahawks Gdynia. Projekcja w piątek 18 września o godz. 19.00 w Multikinie.

„Niepowstrzymani” to historia o wielkiej pasji, prawdziwej determinacji i sile przyjaźni. Bohaterami filmu są Krzysztof, Sebastian i Marcin – trzy różne osobowości, trzech zawodników Seahawks Gdynia, których połączyła wspólna pasja. Dzieli ich wiele, ale gra w jednej drużynie zaciera wszelkie granice. Na co dzień pracują, a wolny czas spędzają na treningach, przygotowując się z pełnym poświęceniem do kolejnych rozgrywek. Dokument pokazuje ich zarówno w chwilach prywatnych, jak również w trakcie treningów i widowiskowych meczy. Marcin to niedosłyszący artysta, który doskonale odnajduje się na pozycji skrzydłowego. Krzysztof to potężny mężczyzna, z wykształcenia prawnik, mający za sobą trudną przeszłość. Życie Sebastiana, zwanego Bambo wypełnia sport, któremu podporządkowuje każdy dzień. Wszyscy trzej traktują grę w drużynie niezwykle poważnie, nie stosują wobec siebie żadnej taryfy ulgowej. Regularnie stawiają się na treningach i sumiennie przygotowują do mistrzostw Polski. Dokument jest koprodukcją HBO Europe i Film It. Powstał przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Gdyńskiego Funduszu Filmowego. Reżyserem dokumentu jest Bartosz M. Kowalski, który za dokumentalny debiut „Moja Wola”, wyprodukowany również przez HBO Europe, zdobył pięć nagród, w tym Srebrnego Lajkonika dla reżysera najlepszego polskiego filmu dokumentalnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Wstęp na pokazy w ramach Wieczorów filmowych HBO jest bezpłatny na podstawie wejściówek, które będzie można odebrać w kasach kina. Osoby posiadające akredytacje i karnety będą musiały dokonać rezerwacji miejsc na wybranym seansie.

HBO jest współorganizatorem Festiwalu Filmowego w Gdyni, który odbywa się w dniach 14–19 września.
David Simon HBO, fot. Paul Schiraldi