Debata „Kobiety w kinie – jak się przebić w męskim świecie?”

Debata „Kobiety w kinie – jak się przebić w męskim świecie?”

Debatą „Kobiety w kinie – jak się przebić w męskim świecie?” Festiwal Filmowy w Gdyni oraz wieloletni partner imprezy – magazyn „Elle”, chce zainicjować dyskusję na temat obecności kobiet w środowisku filmowym. Z jakimi trudnościami muszą się mierzyć? Jakim przeciwnościom muszą stawić czoła?

Debata odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym, w sali „Morskie Oko”, w czwartek 22 września w godz. 12.00-13.30

W tym roku w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Gdyni znalazły się filmy wyprodukowane przez kobiety, m.in.: „Czerwony Pająk” Agnieszki Kurzydło, „Kamper” Natalii Grzegorzek, czy „Wszystkie nieprzespane noce” Marty Golby. Po raz kolejny – po podwójnej kadencji Agnieszki Odorowicz – na czele PISF, najważniejszej instytucji finansującej polskie kino, stoi kobieta, Magdalena Sroka. Nadszedł czas świetnie wykwalifikowanych kobiet, a może to – jak chcą sądzić niektórzy – specyfika czasu? Czy rzeczywiście jest więcej kobiet zajmujących się reżyserią i produkcją? Przyjrzymy się statystykom: ile kobiet i mężczyzn aplikuje na filmowe studia, ile projektów sygnowanych przez panie a ile przez panów kierowanych jest do produkcji rocznie?

Czy kobiety czują, iż płeć ma wpływ na ich odbiór i nastawienie środowiska, wreszcie, na budowanie pozycji, możliwości rozwoju i osiąganie celów? Czy istnieje świadomość płci w filmowych zawodach i czy ma ona znaczenie w kształtowaniu dorobku? Czy przed kobietami i mężczyznami stawiane są takie same wymagania? Czy kobiety – prócz okazania tego że są dobre – czują że wciąż muszą udowadniać, że są lepsze niż ich koledzy? Festiwal Filmowy w Gdyni i „Elle” zapraszają na debatę i do zadania tych pytań sobie i innym.

Michał Oleszczyk, Dyrektor Artystyczny Festiwalu: Debata o obecności kobiet w kinie polskim rozgorzała na kilka miesięcy przed Festiwalem, co samo w sobie pokazuje, że środowisko odczuwa potrzebę rozmowy na ten temat. Gdynia może i powinna być miejscem rozmowy na tematy istotne dla polskich filmowców i polskiej kultury, dlatego też z radością powitałem inicjatywę „Elle”, inicjującą rzeczową rozmowę i dialog. 

W panelu wezmą udział Monika Talarczyk-Gubała, Małgorzata Sadowska, Agnieszka Kurzydło i Katarzyna Klimkiewicz.