Debata, wystawa i Kryształowa Gwiazda ELLE

Debata, wystawa i Kryształowa Gwiazda ELLE

Już po raz siedemnasty magazyn ELLE wspiera Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Co wydarzy się w Gdyni w tym roku?

ELLE znowu debatuje, tym razem na temat pierwszoplanowych ról kobiecych w polskim kinie. Jak dużo ciekawych propozycji ról kobiecych pojawia się w polskiej kinematografii? Czy scenariusze z kobietą w roli głównej są interesujące dla reżyserów i odbiorców? Jakie aktorki są najczęściej wybierane, jakie role nas wzruszają i poruszają? ELLE zaprasza na kobiecą debatę! Wraz z grupą uznanych ekspertów świata filmu chcemy zainicjować dyskusję na temat pierwszoplanowych ról kobiecych w polskim kinie. Dlaczego jest ich tak mało? Podczas specjalnej debaty ELLE zapytamy ekspertki związane z branżą filmową o ich przemyślenia, spostrzeżenia i wnioski dotyczące pracy aktorki, pozycji i roli kobiet w polskiej kinematografii. Odwiedzą nas prestiżowi goście. Debata „Białe kruki w polskich filmach” odbędzie się 22 września 2017 roku, o godzinie 14.00, w sali 8 gdyńskiego Multikina.

„Narodziny gwiazd” to tytuł plenerowej wystawy fotograficznej, którą podczas Festiwalu będzie można oglądać w Parku Rady Europy. A na niej efekty sesji zdjęciowej z udziałem pięciorga młodych aktorów, którzy zadebiutowali znaczącymi rolami na dużym ekranie. Zofia Domalik, studentka warszawskiej Akademii Teatralnej, pokazała się w tym roku już w Cannes, gdzie w konkursie krótkich metraży uczestniczył film z jej udziałem, „Koniec widzenia” – dyplom Grzegorza Mołdy, absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Aleksandra Domańska, choć ma na koncie udział w wielu filmach i serialach, dopiero niedawno zagrała pierwszą dużą rolę. I to od razu u Juliusza Machulskiego w komedii „Volta”. Hanna Koczewska od lat odnosi sukcesy w modelingu, na ekranie zadebiutowała w filmie Katarzyny Rosłaniec „Szatan kazał tańczyć”. Robert Gulaczyk, aktor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, zagrał rolę samego Vincenta van Gogha w filmie Doroty Kobieli i Hugh Welchmana „Twój Vincent”, który będzie dystrybuowany w 135 krajach. Z kolei Juliana Świeżewskiego, aktora warszawskiego Teatru Powszechnego, na tegorocznym festiwalu w Gdyni będzie można zobaczyć w „Zgodzie” Macieja Sobieszczańskiego, obok Zofii Wichłacz i Jakuba Gierszała.

Być może to w ręce któregoś z nich trafi Kryształowa Gwiazda ELLE za najlepszy debiut, wręczana podczas festiwalowej Młodej Gali w piątek, 22 września? Nagrodę otrzyma młody zdolny aktor, reżyser lub operator, którego talent zachwyci redakcję najbardziej. W tym roku nagrodę wręczy szefowa działu kultury ELLE, Wika Kwiatkowska.