Dwa razy Dywizjon 303

Dwa razy Dywizjon 303

O tym, by pokazać na ekranie niezwykłą historię polskich lotników, którzy wsławili się w kampanii powietrznej w Anglii w 1940 roku, myślało wielu filmowców. Na ekrany kin weszły właśnie dwa filmy na ten temat. Obie produkcje będzie można obejrzeć w Gdyni podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Film „303. Bitwa o Anglię” (2018) w reżyserii Davida Blaira to pełna rozmachu i emocjonujących podniebnych walk superprodukcja opowiadająca niesamowitą historię Dywizjonu 303 imienia Tadeusza Kościuszki – legendarnych polskich lotników, którzy stali się najskuteczniejszymi pilotami podczas tak zwanej Bitwy o Anglię.

Po ten sam temat sięgnęli twórcy filmu pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delića. Tutaj inspiracją była literatura, bestseller Arkadego Fiedlera o tym samym tytule, opowiadający o perypetiach polskich asów przestworzy. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stali się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii stworzyli elitarną jednostkę, Dywizjon 303.

Festiwalowym pokazom specjalnym obu filmów (we wtorek, 18 września, w gdyńskim Multikinie) towarzyszyć będą spotkania z twórcami. Z widzami spotkają się: najpierw aktor Marcin Dorociński, który zagrał w filmie „303. Bitwa o Anglię”, a nieco później – Jacek Samojłowicz, współscenarzysta i producent filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, montażysta Marcin „Kot” Baskowski oraz aktorzy: Piotr Adamczyk, Maciej Cymorek, Marcin Kwaśny, Nikodem Rozbicki.

Dzień później, w środę 19 września, w Sali Kameralnej Teatru Muzycznego w Gdyni odbędzie się konferencja naukowa na temat współczesnego polskiego filmu historycznego. Zaplanowano także debatę „Polskie kino w kontekście 100-lecia niepodległości”.

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 17-22 września 2018 roku.