Platynowe Lwy: Filip Bajon, „Aria dla atlety”, Alfabet

Platynowe Lwy: Filip Bajon, „Aria dla atlety”, Alfabet

Nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za całokształt twórczości otrzyma w tym roku Filip Bajon. Reżyser i scenarzysta odbierze statuetkę Platynowych Lwów podczas finałowej gali 47. FPFF.

W dorobku Laureata jest prawie 40 filmów fabularnych i dokumentalnych, spektakli i seriali nagradzanych na festiwalach oraz przez prestiżowe gremia filmowe. Wiele z nich otrzymywało nagrody także na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, m.in. „Aria dla atlety”, „Wizja lokalna 1901” , „Wahadełko”, „Magnat”, „Poznań ‘56”, „Kamerdyner”.

Na 47. FPFF obejrzymy jego wybitny film „Aria dla Atlety” (1979). Władysław Góralewicz, młody chłopak z galicyjskiej wsi, rozpoczyna karierę w prowincjonalnym cyrku. By sprawdzić jego predyspozycje zapaśnicze, dyrektor poddaje go próbie wytrzymałości. Góralewicz wychodzi z niej zwycięsko, ale z mocno poranioną głową. W pracy przechodzi ciężką szkołę życia, ale też odnajduje przyjaciół – Bolcia i Cyklopa. Pierwowzorem postaci Góralewicza był Stanisław Jan Cyganiewicz, mistrz świata w walkach francuskich i wolnoamerykańskich.

Dodatkowo zapraszamy na Youtube FPFF, gdzie znajdzie się MASTERCLASS: ALFABET FILIPA BAJONA. A jak Aria dla atlety, B jak Bal na dworcu w Koluszkach, C jak… Tym razem w ramach specjalnego spotkania z Laureatem Platynowych Lwów stworzymy alfabet twórczości Filipa Bajona. Kilkadziesiąt filmów fabularnych, spektakle teatralne, praca wykładowcy w szkole filmowej… Dorobek Filipa Bajona jest niezwykle różnorodny, więc tematów na pewno nie zabraknie. Potrzebna jest jednak pewna rama, która pozwoli ująć ten żywioł twórczy i spojrzeć na niego z nowej perspektywy. Hasła rozpoczynające się od kolejnych liter alfabetu nadadzą zatem tempo i strukturę rozmowie. Nie dajcie się jednak zwieść powyższym hasłom „A jak…” i „B jak…” – nawet sam Laureat Platynowych Lwów do ostatniej chwili nie będzie wiedział, jakie słowo na daną literę za chwilę usłyszy. Spotkanie poprowadzi Kaja Klimek. Nagranie zostanie opublikowane po Festiwalu.

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 12-17 września 2022 roku.