Filmoteka w akcji!

Filmoteka w akcji!

Działania Filmoteki Szkolnej to jedno z nieszablonowych wydarzeń edukacyjnych towarzyszących Festiwalowi Filmowemu w Gdyni. Organizowane od czterech lat zajęcia, z roku na rok przyciągają coraz większe grono młodych kinomanów!

W tym roku głównym organizatorem wydarzenia jest Filmoteka Narodowa, która przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Pomorskiej Fundacji Filmowej zaprasza do udziału w licznych debatach, warsztatach oraz wykładach powiązanych z programem 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Już w poniedziałek 19 września prof. Krzysztof Kornacki przybliży młodym kinomanom temat plakatu filmowego jako formy promocji, ale też sztuki. Uczestnicy mogą spodziewać się wielu odniesień do wystawy „Andrzej Wajda 40/90”, która prezentowana będzie przed Gdyńskim Centrum Filmowym. Uzupełnieniem zajęć, szczególnie wartościowym dla maturzystów, będą warsztaty prowadzone m.in. przez Liderkę Filmoteki Szkolnej Jolantę Manthey poświęcone analizie plakatu filmowego.

Po wybranych seansach filmów „Zud” Marty Minorowicz, „Królewicz Olch” Kuby Czekaja, „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy, „Zaćma” Ryszarda Bugajskiego i „Fale” Grzegorza Zaricznego odbędą się debaty i warsztaty prowadzone przez dziennikarki Annę Bielak i Kaję Klimek. Dlaczego warto umieć dyskutować o filmach? Na to pytanie z pewnością odpowiedzą laureaci konkursu na recenzje „Skrytykuj!”, którzy zasiądą w Jury Młodych, by wybrać najciekawszy zdaniem młodzieży film prezentowany w Konkursie Głównym.

Organizowana w 2016 roku po raz pierwszy ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej stała się inspiracją do zaproponowania uczniom wyjątkowych zajęć, które poprowadzi Dorota Wasiucionek – Wędrująca Filmoznawczyni Filmoteki Szkolnej. Szczególny nacisk położony zostanie na zapoznanie młodzieży z filmowymi środkami wyrazu, analizą i interpretacją tekstów kultury oraz rolą i znaczeniem mediów.

Podczas warsztatów reporterskich Studia Filmoteki Szkolnej młodzież pogłębi wiedzę o tym, jak skutecznie i ciekawie opowiadać za pomocą kamery. Zdobyte umiejętności uczniowie wykorzystają w praktyce realizując krótkie filmowe felietony pod kierunkiem doświadczonych dziennikarzy. Materiały przygotowane przez młodzież podczas ubiegłorocznego festiwalu wyświetlono jak dotąd ponad 66 000 razy!

Zapisy na poszczególne warsztaty i wykłady przyjmowane są do 12 września poprzez stronę www.filmotekaszkolna.pl. Zajęcia odbywać się będą w Gdyńskim Centrum Filmowym oraz w Teatrze Muzycznym.

Kontakt dla mediów:

Agata Sotomska
asotomska@fn.org.pl
Tel. 695 363 351