Filmy z Gdyni – kinowe oblicze miasta!

Filmy z Gdyni – kinowe oblicze miasta!

W ramach sekcji Filmy z Gdyni, zaprezentowane zostaną cztery filmy: dokument „O kinie: Bokiniec” Andrzeja Mańkowskiego, krótkometrażowa fabuła „Fast Food” i dokument „Niedziela” Eryka Lenartowicza, a także wideoklip „Eleonora” Jerzego Radosa. Projekcji wideoklipu towarzyszyć będzie koncert zespołu Ajagore.

Sekcja Filmy z Gdyni to efekt rozwijającej się produkcji filmowej w mieście i w regionie. Wokół Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (obecnie Festiwal Filmowy w Gdyni) przez lata powstało szereg inicjatyw i instytucji, które trwale przekształciły wizerunek miasta. Od 2006 r. Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni prowadzi Pomorskie Warsztaty Filmowe, od 2010 r. Gdyńską Szkołę Filmową, której produkcje sięgają po nagrody na licznych prestiżowych festiwalach. Od 2009 r. w Centrum Kultury w Gdyni działa Gdyński Fundusz Filmowy. We wrześniu tego roku swoją działalność rozpocznie Gdyńskie Centrum Filmowe, wyposażone w trzysalowe kino studyjne, galerię fotografii i Gdyńską Szkołę Filmową. Inwestycje są wynikiem polityki samorządu gdyńskiego i środowiska polskich filmowców, które coraz liczniej osiedla się w Trójmieście.

Przestrzenie kultury budują wartość miasta. Ale wśród różnych dziedzin kultury, film czyni to najpełniej. Festiwal filmowy, Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, Pomorskie Warsztaty Filmowe, a potem Gdyńska Szkoła Filmowa, to elementy, które tworzą filmową mapę miasta – mówił prezydent miasta Wojciech Szczurek (wywiad do jubileuszowej książki o FFG) – Jednocześnie wszystkie one przyczyniły się do rozwoju produkcji filmowej w mieście. Film w Gdyni rozwija się najpełniej, najszerzej, a ma to swoje korzenie w Festiwalu. Kultura przenika do życia mieszkańców, coraz bardziej poszerza się krąg jej świadomych odbiorców. Widzę w nich wielką chęć uczenia się, czym jest sztuka, jakie są jej wartości.

Chciałbym podkreślić, że nie ma takiej formuły gatunkowej, która ograniczałaby sekcję programową Filmy z Gdyni, w związku z tym, w tym roku mamy bardzo różnorodne propozycje – począwszy od fabuł do wideoklipu, który może być bardzo interesującym wydarzeniem – mówi Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Filmy „Niedziela” i „Fast Food” powstały w Gdyńskiej Szkole Filmowej w 2015 roku. Reżyser, Eryk Lenartowicz wychował się w Sydney. Jako nastolatek wrócił do Polski. W 2014 roku ukończył reżyserię w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Od 2015 r. rozpocznie studia w The Australian Film, Television and Radio School w Sydney. „Fast Food” to czarna komedia. Jej bohater Robert pracuje w restauracji. Po śmierci koleżanki z pracy popada w melancholię. Jego życie to monotonia i rutyna. Kiedy do sąsiedniego mieszkania wprowadza się nowy lokator, uporządkowany świat Roberta staje na głowie. W rolach głównych Marek Kossakowski i Jacek Lenartowicz. Dokument „Niedziela”opowiada historię dwojga ludzi, którzy od dawna mieszkają razem, lecz tak naprawdę żyją we własnych, światach. Reżyser podgląda ich rutynowe życie i zadaje pytanie: czy mogą być naprawdę znowu razem?

„O kinie: Bokiniec” to dokument o Lucjanie Bokińcu – pomysłodawcy i pierwszym dyrektorze Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, kierującym legendarnym gdańskim DKF „Żak”. Film przypomni dzieje Klubu w latach 60. i 70, kiedy odwiedzali go najwięksi polscy twórcy i kiedy kształtowała się wyjątkowa publiczność. Za żarliwością, humorem i charyzmą Bokińca tęsknią m.in. Andrzej Wajda, Antoni Krauze, Janusz Zaorski i Józef Gębski – reżyserzy zawdzięczający Bokińcowi wyjątkowe spotkania publicznością. Film wyprodukowało Video Studio Gdańsk, TVP1 i Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni. Reżyser Andrzej Mańkowski to absolwent Studium Scenariuszowego w PWSFTviT w Łodzi i Akademii Muzycznej w Gdańsku, pomysłodawca i producent projektu literacko-filmowego „DEKALOG 89 +”, autor dokumentu „Lekcja muzyki”, filmu „Rubinowe gody” oraz prezentowanego na 39. FFG dokumentu „Dzieci dzwonią”. Twórca reportaż i programów telewizyjnych, członek Rady Programowej TVP Gdańsk.

„Eleonora” Jerzego Radosa to wideoklip, który opowiada historię przelotnego związku przystojnego i niebezpiecznego kochanka, Adama z piękną divą. Podczas wizyty w mrocznym klubie muzycznym Adam obserwuje śpiewającą na scenie fascynującą kobietę, nie jest przekonany czy to, co widzi, jest rzeczywistością czy jedynie jego marzeniem. W roli Eleonory wystąpiła Katarzyna Figura, a w roli kochanka, tancerz i choreograf Leszek Bzdyl. Film jest ilustracją do piosenki zespołu Ajagore „Eleonora”. Projekcji będzie towarzyszyć koncert zespołu. Producentem filmu jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, autorem zdjęć – Sławomir Pultyn.

Jerzy Rados – reżyser, scenarzysta, producent, pomysłodawca i realizator czternastu edycji Pomorskich Warsztatów Filmowych, współzałożyciel i wicedyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej, dyrektor programowy nowopowstałego Gdyńskiego Centrum Filmowego. Jerzy Rados zrealizował znany cykl filmów dokumentalnych poświęconych twórcom polskiego kina: „Andrzej Wajda ogląda Popiół i diament”, „Janusz Morgenstern ogląda Do widzenia, do jutra...”, „Jerzy Skolimowski ogląda Rysopis” oraz trzynastu krótkich filmów dokumentalnych z udziałem najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych „Kuchnia Mistrzów”. Autor niekonwencjonalnych kronik filmowych – „Gdyńskiej Kroniki Filmowej”, „Kroniki Festiwalu Filmowego w Gdyni”. Jest reżyserem filmów dokumentalnych, reportaży oraz programów telewizyjnych i producentem filmów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Wspólnie ze Sławomirem Pultynem wymyślił i zrealizował ideę Rodzinnego Albumu Polaków, czyli zbiorowych, pozowanych fotografii mieszkańców miast, grup etnicznych i zawodowych, w tym m.in. rodzinnych zdjęć filmowców podczas jubileuszowych edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni.