Filmy z Gdyni na 48. FPFF

Filmy z Gdyni na 48. FPFF

Sekcja Filmy z Gdyni ma za zadanie pielęgnować wzajemne relacje Dziesiątej Muzy i miasta, które jest gospodarzem festiwalu. Ta pozakonkursowa selekcja składa się z tytułów, które wyróżnia lokalny pierwiastek: albo dotyczą Gdyni i gdynian, albo są zrealizowane przez tutejszych producentów, albo reżyserowane przez gdyńskich twórców.

W tegorocznej sekcji Filmy z Gdyni znalazło się 6 tytułów: Zobaczyłam twarz diabła Julii Kowalski – o osiemnastolatce z Kościerzyny, która twierdzi, że jest opętana, i poddaje się egzorcyzmom; rozgrywająca się na pograniczu jawy i sennego marzenia Dziewczyna z moich snów Tomasza Żółtowskiego – mówiąca o niemocy twórczej pięćdziesięcioletniego pisarza; dokumentalny Sad Dziadka Karola Starnawskiego – głos młodego pokolenia w procesie polsko-ukraińskiego pojednania wg scenariusza reportera Witolda Szabłowskiego; Jutro będzie padać Sebastiana Hermano Karaśkiewicza – o relacjach polsko-niemiecko-kaszubskich w latach 1930–1951, a także o miłości i dylematach, przed którymi stanęli byli mieszkańcy Pomorza; Wolna krowa Marka Głuszczaka o harmonii z przyrodą, ekologii i wchodzeniu w dorosłe życie; oraz dokument To może się udać Sławka Podwojskiego – o Michale, którego marzeniem jest projektowanie i szycie afrykańskich ubrań, po to by ubarwić polskie ulice.

„Filmy z Gdyni”, już od wielu lat pokazywane na Festiwalu, wciąż znajdują widzów. Mam nadzieję, że i tym razem zainteresuje Państwa prezentowana w formie fabularnej i dokumentalnej galeria postaci i ciekawych historii – zachęca Dyrektor Festiwalu Leszek Kopeć.

 

Lista Filmów z Gdyni:

Zobaczyłam twarz diabła, reżyseria i scenariusz: Julia Kowalski

Dziewczyna z moich snów, reżyseria i scenariusz: Tomasz Żółtowski

Sad Dziadka, reżyseria: Karol Starnawski, scenariusz: Witold Szabłowski

To może się udać, reżyseria: Sławek Podwojski

Jutro będzie padać, reżyseria i scenariusz: Sebastian Hermano Karaśkiewicz

Wolna krowa, reżyseria: Marek Głuszczak, scenariusz: Katarzyna Płońska

 

Po seansach zapraszamy na spotkania z twórcami.

 

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 18–23 września 2023 r.