Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich na 44. FPFF

Już w sobotę, 21 września 2019 roku, odbędzie się Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich, na które organizatorzy zapraszają filmowców. Bezpośrednio po jego zakończeniu – około godziny 14.00 – zaplanowano briefing prasowy w Hotelu Mercure Gdynia Centrum.

Poniżej przekazujemy komunikat prasowy SFP.


Porozmawiajmy o przyszłości festiwalu w Gdyni!
Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Już w najbliższą sobotę, 21 września o godz. 12.00 odbędzie się Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich, jedno z najważniejszych wydarzeń 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Największa organizacja ludzi filmu zaprasza do rozmowy o przyszłości gdyńskiego festiwalu. Spotkanie odbędzie się pod hasłem „Nasz festiwal”.

Zamieszanie wokół selekcji konkursowej wywołało niepokój całego środowiska filmowego. Po publicznym apelu prezesa Jacka Bromskiego oraz głosach innych organizacji środowiskowych, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaakceptował decyzję Komitetu Organizacyjnego o dołączeniu do konkursu trzech odrzuconych wcześniej tytułów. Rozpoczęła się też żywa dyskusja o przyszłości i organizacji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest inicjatorem debaty o wizji rozwoju Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. – Gdynia jest najlepszym miejscem do rozmowy o przyszłości najważniejszego wydarzenia prezentującego polskie kino. Napawa optymizmem, że coraz więcej twórców i organizacji branżowych angażuje się w tę dyskusję, prezentując swoją wizje festiwalu tu i teraz, w filmowej Gdyni – mówi Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

W ocenie prezesa SFP, wśród kluczowych kwestii wymagających dyskusji środowiskowej są m.in. czas trwania festiwalu, liczba filmów konkursowych i zasady ich wyboru oraz pozyskanie nowych źródeł finansowania.

– Sobotnie Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich będzie jednym z najważniejszych spotkań środowiskowych od lat. Podsumujemy wszystkie pomysły, pojawią się na pewno nowe. Będziemy spierać się i ostro dyskutować, ale pamiętajmy zawsze o jednym: to nasz festiwal. Festiwal polskich filmowców. Na Forum zapraszam wszystkich, którzy chcą konstruktywnie wpływać na jego kształt – podkreśla Jacek Bromski.

W gronie gości zaproszonych do udziału w Forum SFP znaleźli się m.in. Leszek Kopeć, Wojciech Marczewski, Radosław Śmigulski, Paweł Lewandowski, Agnieszka Odorowicz oraz Krzysztof Zanussi.

Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich
sobota, 21 września 2019, godz. 12.00
Hotel Mercure Gdynia Centrum, ul. Armii Krajowej 22, Gdynia
#naszfestiwal
forum.sfp.org.pl

Informacja dla mediów:

Forum SFP przeznaczone jest wyłącznie dla filmowców. Bezpośrednio po jego zakończeniu (około 14.00) zapraszamy przedstawicieli mediów na briefing prasowy.

Grzegorz Wojtowicz
Rzecznik Prasowy
Stowarzyszenie Filmowców Polskich
601 274 006
g.wojtowicz@sfp.org.pl

Na zdjęciu: Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, fot. Borys Skrzyński/SFP