Gala Nagród PISF: konferencja prasowa

Gala Nagród PISF: konferencja prasowa

Spotkanie poprowadziła dyrektor Instytutu Agnieszka Odorowicz, przybliżając zebranym idee przyświecające wręczaniu Nagród PISF: – To hołd, który składają artyści osobom, bez których sztuka filmowa nie miałaby szans dotrzeć do swojego widza. Nagrody te trafiają m.in. do rąk osób prowadzących kina, recenzentów, osób piszących książki, dystrybutorów. Nagrody te przyznają artyści – przyznaje je Kapituła Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w skład której wchodzą także laureaci nagród za poprzedni rok. W tym roku organizujemy rozdanie Nagród w Sopocie – nie byłoby to możliwe, gdyby nie władze miasta Sopotu, które bardzo mocno się zaangażowały w organizację (…). Mamy zaszczyt państwa poinformować, że przygotowaliśmy wspólnie z miastem Sopot i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz pierwszy w historii coś, czego zwykle nie robimy i nie dofinansowujemy – czyli serial. Będziecie państwo świadkami dzisiaj wieczorem naszego debiutu serialowego – opery mydlanej, która powstała w Sopocie, w najpiękniejszych miejscach, na przykładzie której chcieliśmy wprowadzić edukację filmoznawczą jako Filmotekę Szkolną. Dyrektor Instytutu przypomniała, iż jest to projekt, w ramach którego do ponad 14 tys. szkół ponadgimnazjalnych rozesłano zestawy filmów wraz z przygotowanym dla nauczycieli opisem filmoznawczym, przygotowującym do prowadzenia lekcji.

Następnie głos na konferencji zabrał wiceprezydent Miasta Sopotu – Bartosz Piotrusiewicz. – Bardzo się cieszę, że ta wielka impreza festiwalowa odbywa się w Sopocie (…). Cieszę się, że nie tylko wielka polityka, ale i wielka kultura będzie obecna w naszym mieście.

Reżyser gali – Krzysztof Materna przybliżył szczegóły realizacyjne dzisiejszej imprezy. – Ponieważ gala ta zawsze odbywa się w maju – zbiegł się termin z Festiwalem i Dyrektor Agnieszka Odorowicz postanowiła zaprosić wszystkich nominowanych do Sopotu. Zacząłem więc w pomyśle ścigać sam ze sobą, ponieważ równolegle cały czas myślałem o tej gali i jednocześnie oglądałem telewizję i zobaczyłem coś takiego co mnie zafascynowało – mianowicie taki format – opera mydlana (…). Zacząłem je oglądać jak zahipnotyzowany, robić notatki. I tylko państwu zdradzę to, czego nie powinienem zdradzać – niespodzianka jest szokująca nawet dla mnie samego. Nie chce mi się wierzyć, że mi się to udało. W pięknym Sopocie zrealizowaliśmy 12 odcinków opery mydlanej, która nazywa się „Życie jak Ż". Piosenkę do tego serialu skomponował Leszek Możdżer a Rafał Bryndal napisał słowa. Reżyser gali opowiedział także o półrocznym kompletowaniu obsady aktorskiej – do współpracy udało się namówić Maję Komorowską, Annę Seniuk, Magdalenę Cielecką, Janusza Gajosa, Maję Ostaszewską, Mirosława Bakę i Piotra Machalicę.

Tę obsadę „Życia jak Ż" będą mogli zobaczyć goście gali Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej już w środę wieczorem. O swojej roli w tej produkcji podczas konferencji opowiedziała Magdalena Cielecka – także ambasadorka projektu Filmoteka Szkolna.