Gala w konwencji serialu

Gala w konwencji serialu

Ceremonię wręczenia nagród poprowadziła Anna Dereszowska. Reżyser i scenarzysta Gali – Krzysztof Materna tym razem zaskoczył widzów zebranych na uroczystości formułą serialową, namawiając do udziału w odcinkach prezentujących poszczególne kategorie znanych aktorów: Maję Komorowską, Annę Seniuk, Magdalenę Cielecką, Janusza Gajosa, Maję Ostaszewską, Mirosława Bakę i Piotra Machalicę.
W kategorii „Podmiot prowadzący kino” zwyciężyło krakowskie Kino Pod Baranami, które mieści się w Pałacu Pod Baranami – jednym z najstarszych krakowskich pałaców, należącym do rodziny Potockich.
Kolejną nagrodę w kategorii „Międzynarodowe wydarzenie filmowe” otrzymał 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty. Jak podkreśla dyrektor tego festiwalu Roman Gutek, impreza ta „jest festiwalem wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem”.
Jako najważniejsze krajowe wydarzenie filmowe nagrodzono 28. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film" – impreza ta była nominowana do Nagrody PISF po raz trzeci.
W kategorii „Promocja zagranicą” statuetkę otrzymało Muzeum Kinematografii w Łodzi za wystawy: „100 lat Polskiego Filmu” oraz „Roman Polański. Aktor. Reżyser”. Ta ekspozycja została zaprezentowana m.in. w Berlinie jako impreza towarzysząca 60. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu „Berlinale”, w Pradze oraz w Sao Paulo i Rio de Janeiro.
W kategorii „Dystrybucja Polskiego Filmu” nagrodzone zostało Wydawnictwo DVD Telewizji Kino Polska. Telewizja Kino Polska funkcjonuje od siedmiu lat jako jedyny kanał telewizyjny w Polsce i na świecie, poświęcony wyłącznie popularyzacji polskiego kina. Był laureatem nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w 2007 roku w kategorii „Program telewizyjny” za całokształt.
W kategorii „Krytyka Filmowa” nagrodę otrzymał Michał Chaciński za cykl rozmów prowadzonych w Studio TVP Kultura.
W kategorii „Audycja radiowa lub program telewizyjny” zwycięzcą został Ryszard Jaźwiński – dziennikarz Programu III Polskiego Radia za cykl „Trójkowo-Filmowo”.
W kategorii „Portal internetowy” nagroda przypadła autorom stron Bazafilmowa.pl i Filmpolski.pl. Nagrodą za najciekawszą książkę o tematyce filmowej uhonorowano album „Ach! Plakat filmowy w Polsce” Doroty Folgi-Januszewskiej wydany przez Wydawnictwo „Bosz”.
W kategorii „Edukacja młodego widza” nagrodzona została publikacja „Kino bez tajemnic” pod redakcją prof. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej, Konrada Klejsy, Tomasza Kłysa i Piotra Sitarskiego.
Jako najlepszy Dyskusyjny Klub Filmowy nagrodzono DKF Mikro-Odeon w Krakowie, którego organizatorem jest od lutego 2009 roku Stowarzyszenie Szczyt Kultury wraz z Klubem Sztuki Filmowej MIKRO&mikrofala.
W kategorii „Rekonstrukcja cyfrowa dzieł polskiej kinematografii” nagrodzono Grzegorza Molewskiego za pionierskie działania w zakresie cyfrowej rekonstrukcji polskich filmów.  
W tym roku Rada Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej postanowiła przyznać także Nagrodę Specjalną dla mecenasa polskiego kina. Laureatem została Telewizja Canal+, od wielu lat współfinansująca polskie filmy.  

Marta Sikorska, PISF