Gdynia Dzieciom. Filmy dla dzieci i młodzieży na 39. FFG

Gdynia Dzieciom. Filmy dla dzieci i młodzieży na 39. FFG

Od wielu lat integralną częścią Festiwalu Filmowego w Gdyni jest „Gdynia Dzieciom”. Ta najmniej znana „dorosłym” widzom sekcja jest jednocześnie jedną z najpopularniejszych! W rekordowych latach filmy dla młodej widowni oglądało w Gdyni 8-9 tysięcy osób!

Polski film dla dzieci i młodzieży ma długą i wspaniałą tradycję. Dzisiejsza produkcja z tego nurtu jest nieporównywalnie skromniejsza ilościowo, niż miało to miejsce dawniej, aczkolwiek pozostaje dobrze znana widzom kanałów telewizyjnych, a zwłaszcza tematycznych. Każdego roku powstaje kilka serii animowanych, które później trafiają głównie do kanałów dziecięcych, familijnych i filmowych, gdzie cieszą się zasłużonym powodzeniem. Natomiast niezwykle rzadko powstają w Polsce kinowe filmy aktorskie dla dzieci i młodzieży. Festiwal Filmowy w Gdyni prezentuje w tym roku zarówno nowe polskie produkcje, jak i popularną klasykę, a także ciekawe, mało znane, a ogromnie cenione kino Dalekiego Wschodu.

W tym roku Festiwal Filmowy w Gdyni zaprezentuje szeroki program polskich filmów z ostatnich lat. Zobaczymy m.in. fabularnego „Gabriela” Mikołaja Haremskiego, laureata licznych nagród na międzynarodowych festiwalach filmów dziecięcych. Swoje produkcje – nowe i sprzed kilku lat pokażą najważniejsi producenci filmów animowanych. Studio Miniatur Filmowych zaprezentuje filmy z serii „Mami Fatale” (reżyser serii – Łukasz Kacprowicz) i „Hip-Hip & Hurra” (reżyser serii – Elżbieta Wąsik) a Se-Ma-For Produkcja Filmowa – nowe odcinki słynnego już serialu „Parauszek i przyjaciele” (reż. Krzysztof Brzozowski). Warto podkreślić, że serie te znajdują się obecnie w regularnej dystrybucji telewizyjnej. Ciekawą propozycję przygotował najstarszy polski producent – Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej: są to pilotażowe odcinki „Kuby i Śruby” (reż. Marek Burda) oraz „Kocidrapki” (reż. Andrzej Orzechowski i Bronisław Zeman). Najmłodsi widzowie zobaczą kilka odcinków nowego, ekologicznego i edukacyjnego serialu „Przedszkolaki” Piotra Furmankiewicza i Magdaleny Gałysz. Prawdziwą gratką dla wielbicieli polskiej szkoły animacji są dwa filmy Leszka Gałysza, który na ekranie ożywił sztukę swoich mistrzów – Antoniego Boratyńskiego („Szalony zegar”) oraz Józefa Wilkonia („Rybak na dnie morza”). Mali widzowie obejrzą także filmy z serii „Baśnie i bajki polskie”, produkowanego od wielu lat przez poznańskie TV Studio Filmów Animowanych. Do Gdyni pojadą popularne i lubiane artystyczne adaptacje polskich legend i podań: „Kozucha Kłamczucha” (reż. Andrzej Kukuła), „Czarne Licho” i „Dar skarbnika” (reż. Robert Turło), „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak” (reż. Andrzej Gosieniecki), „Złota jabłoń” (reż. Joanna Jasińska-Koronkiewicz). Natomiast Studio Animacji Filmowej SOL-ANIMA przygotowało dla widzów wyjątkową gratkę – trailer „Bolek i Lolek Kosmiczna Przygoda”, czyli zapowiedź najnowszych przygód najpopularniejszych polskich bohaterów kreskówek w animacji 3D.

Przegląd „Gdynia Dzieciom” zainaugurowany zostanie wyjątkowym wydarzeniem – premierą zrekonstruowanego cyfrowo jednego z najważniejszych filmów młodzieżowych w historii polskiej kinematografii, „Szatana z VII klasy” Marii Kaniewskiej. Dźwięk i obraz filmowy został zrekonstruowany cyfrowo dzięki mecenasowi PKO Bank Polski w ramach projektu KIinoRP.

W programie klasyki polskiego kina młodzieżowego zobaczymy takie tytuły, jak: „Pierścień i róża” Jerzego Gruzy, „Cudowne dziecko” Waldemara Dzikiego, „Odlotowe wakacje” Marka Piestraka, a także słynny film „Kolorowe pończochy” Janusza Nasfetera, jednocześnie bohatera sekcji „Klasycy mniej znani”.

Tradycją sekcji dziecięcej i młodzieżowej na Festiwalu jest konfrontacja rodzimego kina z najlepszymi tytułami kinematografii światowej z ostatnich kilku lub kilkunastu lat. W tym roku zapraszamy na filmy z Dalekiego Wschodu – indyjskie, irańskie oraz chińskie: „Mój koń Avatar” (Chiny, reż. Hou Keming, Liu Shen), dwa tytuły indyjskie: „Harun Arun” (reż. Vinod Ganatr) oraz „Lukka Chuppi – Gra w chowanego” (reż. Vinod Ganatra) i dwa z Iranu: „Syn Marii” (reż. Hamid Jebelli) oraz „Zielony parasol” (reż. Nasser Refaie).

Współorganizatorem sekcji jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, które od jedenastu lat przygotowuje w Gdyni program dziecięcy i młodzieżowy i zabiega o uczestnictwo w imprezie zarówno widzów indywidualnych, jak i szkół czy ośrodków kultury. Przez te lata „Gdynia Dzieciom” stała się rozbudowaną sekcją Festiwalu, w której widzowie nie tylko oglądają filmy, ale także uczestniczą w warsztatach, zabawach, happeningach, spotkaniach z twórcami i konkursach. Wielu z widzów – a taki jest zamysł sekcji – po kilku latach wraca na Festiwal w roli uważnych, dojrzałych widzów, przygotowanych do odbioru dzieła filmowego.

„Gdynia Dzieciom” to najbardziej rozbudowana przestrzennie sekcja Festiwalu. Widzowie oglądają filmy także w Lęborku, Elblągu, Cieplewie i Wejherowie. W Gdyni natomiast sekcja dziecięca odbywać się będzie w kinie Helios, które w ten sposób rozpoczyna współpracę z Festiwalem.

Przegląd filmów dziecięcych „Gdynia Dzieciom” realizowany jest w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Spotkania ze sztuką filmową”. „Spotkania ze sztuką filmową” mają przede wszystkim uświadomić, że film jest sztuką interdyscyplinarną, łączącą literaturę, plastykę, muzykę, i że każdy obraz filmowy można umiejscowić w szerszym kulturowo kontekście.

Dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni, Michał Oleszczyk, podkreśla: „Gdynia Dzieciom” to niemal państwo w państwie, drugi festiwal w ramach tego, o którym myślą dorośli odbiorcy ilekroć mowa o filmowej Gdyni. Tymczasem pokazy i wydarzenia specjalne poświęcone najmłodszym widzom są rokrocznie odwiedzane przez tysiące przyszłych kinomanów i (w co nie wątpię) twórców kina. Ogromnie się cieszę, że ta tradycja jest kontynuowana i sekcja jest coraz to bogatsza.