Joanna Łapińska dyrektor artystyczną Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Joanna Łapińska dyrektor artystyczną Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

 

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński powołał Joannę Łapińską na stanowisko dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Joanna Łapińska będzie odpowiedzialna za organizację trzech kolejnych edycji Festiwalu. Warto podkreślić, że jest ona pierwszą kobietą w historii festiwalu na tym stanowisku.

Joanna Łapińska – członkini Europejskiej Akademii Filmowej, od ponad 20 lat zawodowo zajmuje się kinem, organizując festiwale i konsultując projekty filmowe. Od 2002 do 2016 roku była członkinią Zarządu Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, głównego organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, i pełniła funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu. We wrześniu 2016 r. została dyrektor programową Festiwalu Transatlantyk, pracowała również jako ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego oraz Łódzkiej Komisji Filmowej. Ponadto współpracowała z licznymi festiwalami filmowymi jako jurorka, a także prowadząc warsztaty i uczestnicząc w panelach.

Joanna Łapińska z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zawodowo związana jest od 2021 roku. Podczas poprzednich dwóch edycji pracowała jako koordynatorka wydarzenia branżowego Gdynia Industry.